Dijital oyunların aile içi iletişime etkileri: Mavi balina oyunu üzerine bir araştırma
The effects of digital games on family communication: An research on the blue whale game
- Tez No: 1008436
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEHER ER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kişilerarası İletişim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kişilerarası İletişim Bilim Dalı
Özet
Internet kullanımın yaygınlaşmasıyla çevrimiçi dijital oyunlar toplumun her kesiminde, özelllikle bu araştırmanın çerçevesini oluşturan 8-22 yaş grubunda bireyler için bir eğlence ve sosyalleşme aracı haline gelmiştir, beraberinde psikolojik rahatsizliklara da sebep olmuştur. Dijital oyunlar sanal dünyada istenileni tasarlama fırsatı sunmaktadır. Yarışma ihtiyacını gideren oyun bir eğlence, gevşeme ve zevk alma aracıdır. Oyun bireye gerçek hayatta yaşanması mümkün olmayan deneyimleri gerçekleştirmesini sağlar. Son yıllarda tartışmalara yol açan, sosyal iletişim platformları üzerinden mesaj yoluyla dağıtılan çevrimiçi Mavi Balina Challenge dijital oyunu meydan okuma üzerine kuruludur. 50 gün boyunca mesajlarla oyuncuların psikolojik sorunlara sebep olan görevlerin verildiği oyun diğer çevrimiçi oyunlardan farklı bir formata sahiptir. Aile içinde açık, bilinçli, gerektiğinde takdir edici sözlerin olduğu, görev ve sorumlulukları bildirici tutumların sergilendiği, adaletli, sevgi ve saygının ihmal edilmediği, uzlaşmacı ve eşitlikçi, samimi bir iletişim sağlanması insanların mutlu olması için önemli etkenlerdendir. Sanal ortamda gerçekleşen aracılanmış kişilerarası iletişim bireylerin yaşamında önemli bir yere sahiptir. Gençlerin kendi kimliklerini inşa etmelerinde de sanal ortamların etkisi, olumlu olduğu kadar kaygı vericidir. Günümüzde teknolojinin gelişimiyle ve dijitalleşmenin yaygınlaşması ile insanların çocukluk döneminden itibaren medya okuryazarlığı hakkında bilgi sahibi olmaları gerekmektedir. Dijital oyun oynama davranışıyla aile içi iletişimin ilişkisini inceleyerek, kişilerin kendilerine zarar vermelerine sebep olarak gösterilen, son zamanlarda yaygın hale gelen ve birçok tartışmalara yol açan Mavi Balina adlı dijital oyun hakkında 8-22 yaş arası bireylerin, oyun oynama nedenleri ve oyunun içeriği incelenmiştir. Ayrıca 2020 yılındaki Covid -19 salgını nedeniyle insanların karantina sürecinde değişen dijital oyun oynama davranışları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
However, online digital games that are spreaded by internet have been used for entertainment and socialization by all of the society, especially 8-22 age group that is analysed in this research, they caused psychological problems. Digital games have been offering desired life opportunities in the virtual world. The online games are accepted as an entertainment, relaxation and enjoyment tools that satisfy the need of competition. The games allow individuals to get experiences that cannot be put in the practice in real life. The online Blue Whale digital game which has caused controversy in the past years, rapidly spreaded via messages and social media platforms is based on the challenge. The game has a different format than other online games, in which players are meessaged throughout 50 days with tasks that cause psychological problems. In the family, showing the following attitudes are of great importance for living in happiness; clear, deliberate, appreciative words, reminding duties and responsibilities, encouraging fairness, love and respect, ensuring consociationalism, equalitarianism and sincere communication. Mediated interpersonal communication which is taken place in the virtual world has an important part in the individual lives. The impacts of virtual world on young people during building their own identities are so perturbative rather than positive affects. Nowadays, all people must have been informed about media literacy from childhood with the help of technological development and the spread of digitalization. Considering the relationship between digital game player's behavior and family member's communication, this research analyses 8-22 age group that are playing digital game named Blue Whale which has recently become common, leads to many controversies and showed as a reason of harming themselves. Furthermore, reasons for playing and the content of the game has been examined. Additionally, because of the Covid -19 outbreak in 2020, people's digital game playing behaviors have been changed during the quarantine period.