Aile içi iletişimde dijital oyun bağımlılığının etkileri: Karaman ili örneği
Effects of digital game addiction on domestic communication: Example of karaman province
  1. Tez No: 949977
  2. Yazar: YASEMİN AKGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FADİME DİLBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yeni Medya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Medya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Amaç: Günümüzde dijital oyunlar, bireylerin boş zamanlarını değerlendirme, eğlenme, sosyal etkileşim kurma ve gündelik stresle başa çıkma gibi psikososyal ihtiyaçlarına karşılık veren önemli dijital araçlar arasında yer almaktadır. Bununla birlikte, dijital oyunların kontrolsüz kullanımı, bireylerde bağımlılık geliştirebilmektedir. Bu bağımlılık, yalnızca bireyin kendisini değil, aynı zamanda yakın çevresini, özellikle de aile içi ilişkileri olumsuz yönde etkileyebilen önemli bir toplumsal ve psikolojik sorun olarak ele alınmaktadır. Bu araştırma, dijital oyun bağımlılığının aile içi iletişim üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada, bireylerin dijital oyun oynama alışkanlıkları ile aile bireyleri arasındaki iletişim biçimleri arasındaki ilişki analiz edilmiştir. Kapsam: Araştırma, Türkiye'nin Karaman ilinde ikamet eden ve 18 yaş ve üzeri bireylerden oluşan 500 kişilik bir örneklem grubunu kapsamaktadır. Çalışmada, dijital oyun oynayan kullanıcılarına öncelik verilmiştir. Yöntem: Araştırmada nicel yöntemlerinden betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Veriler, katılımcılara uygulanan anketler aracılığıyla toplanmıştır. Açıklayıcı Faktör Analizi (AFA) ve Doğrulayıcı Faktör Analizi (DFA) ile ölçeklerin geçerliliği ve güvenirliği test edilmiştir. Ayrıca, gruplar arası farklılıkları incelemek amacıyla bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve Kruskal-Wallis H testi kullanılmış; değişkenler arası ilişkileri ortaya koymak amacıyla ise Pearson korelasyon analizi uygulanmıştır. Sonuç: Araştırma bulguları, dijital oyun bağımlılığı düzeyinin artmasıyla birlikte aile içi iletişim kalitesinde anlamlı düzeyde bir düşüş yaşandığını ortaya koymuştur. Özellikle olumsuz iletişim boyutunda yüksek bağımlılık düzeyine sahip bireylerde anlamlı farklar saptanmıştır. Bu durum, aile üyeleri arasındaki açık iletişim düzeylerinin azaldığını göstermektedir. Sonuç olarak, dijital oyun bağımlılığı, bireyin aile içi etkileşimlerinde kopukluklara neden olmakta ve aile bağlarını zayıflatmaktadır. Bu doğrultuda, aile içi iletişim ve dijital oyun kullanımına ilişkin bilinçlendirme çalışmaları önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose:Today, digital games are among the most significant digital tools that meet individuals psychosocial needs such as spending leisure time, having fun, establishing social interactions, and coping with daily stress. However, the uncontrolled use of digital games may lead to addiction in some individuals. This addiction is not only a personal issue but also emerges as a significant social and psychological problem that can negatively affect the individual's immediate environment, especially family relationships. The aim of this study is to examine the effects of digital game addiction on intra-family communication. Scope:The study covers a sample group of 500 individuals aged 18 over, residing in Karaman, Turkey. Priority was given to participants who actively play digital games. Method:The study employed a quantitative research method, specifically the descriptive survey model. Data were collected through questionnaires administered to the participants. The validity and reliability of the scales were tested using Exploratory Factor Analysis and Confirmatory Factor Analysis, Additionally, Independent Samples t-test, One-Way Analysis of Variance, and Kruskal-Wallis H test were used to examine group differences. Pearson correlation analysis was conducted to explore the relationships between variables. Results:The findings of the study reveal that as the level of digital game addiction increases, the quality of intra-family communication significantly decreases. Particularly in the dimension of negative communication, significant differences were observed among individuals with high levels of addiction. This indicates a decline in the level of open communication between family members. Consequently, digital game addiction leads to disruptions in intra-family interactions and weakens family bond