Çevrimiçi eğitim araçlarının preoperatif hasta memnuniyeti, anksiyete ve muayene süresine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of online educational tools on preoperative patient satisfaction, anxiety, and consultation time
- Tez No: 1008448
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada QR kod ile ulaşılabilen çevrimiçi eğitim aracının, preoperatif anksiyete, hasta memnuniyeti ve anestezi polikliniğinde preoperatif bilgilendirmeye ayrılan süreye etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya ASA fiziksel sınıflaması 1-2 olan, 18-50 yaş arası hasta grubu dahil edildi. Pediatrik yaş grubu ve 50 yaş üstü hastalar, okuma-yazma bilmeyen hastalar, akıllı telefonu bulunmayan ve kognitif fonksiyon bozukluğu olan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Çalışma için preoperatif bilgilendirme içeren bir web sitesi tasarlandı. Hastalar randomize olarak iki gruba ayrıldı. Bir gruba rutin preoperatif poliklinik bilgilendirmesi yapılarak, bilgilendirme süreleri kaydedildi. Diğer gruba muayene öncesi QR kod ile ulaşılan çevrimiçi eğitim sitesi aracılığıyla preoperatif bilgilendirme yapıldı. Ardından rutin preoperatif bilgilendirme yapılarak bilgilendirme süreleri kaydedildi. Her iki gruptan preoperatif anksiyete ve hasta memnuniyetini değerlendiren ortak anketi yanıtlamaları istendi. Çevrimiçi eğitim grubunda bilgilendirme süresi istatiksel olarak anlamlı daha kısa bulundu. Preoperatif anksiyete puanları arttıkça hasta memnuniyetinin azaldığı görüldü. Sonuç olarak çevrimiçi eğitim araçlarının, rutin yüz-yüze bilgilendirme ile birlikte tamamlayıcı bir araç olarak kullanılabileceği, sağlık çalışanlarının iş yükünü azaltabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of an online educational tool accessed via a QR code on preoperative anxiety, patient satisfaction, and the time allocated to preoperative counseling in the anesthesia outpatient clinic. Patients aged 18–50 years with an American Society of Anesthesiologists (ASA) physical status classification of I–II were included in the study. Pediatric patients and those older than 50 years, illiterate patients, individuals without a smartphone, and patients with cognitive impairment were excluded.A website providing preoperative educational content was designed for the study. Patients were randomized into two groups. One group received routine face-to-face preoperative outpatient counseling, and the duration of counseling was recorded. The other group was provided preoperative education via an online educational website accessed through a QR code prior to the outpatient visit, followed by routine preoperative counseling, and the duration of counseling was recorded. Both groups were asked to complete the same questionnaire assessing preoperative anxiety and patient satisfaction.The duration of preoperative counseling was found to be statistically significantly shorter in the online education group. Additionally, as preoperative anxiety scores increased, patient satisfaction levels decreased. In conclusion, online educational tools may be used as complementary instruments alongside routine face-to-face counseling and may help reduce the workload of healthcare professionals.