Sanal gerçeklik (VR) teknolojisi kullanılarak doğal ve yapay seslerin yeşil alan algısına etkileri ve bu seslerin insan psikolojisi üzerindeki etkilerinin tespit edilmesi
Determination of the effects of natural and artificial sounds on the perception of green areas and the effects of these sounds on human psychology using virtual reality (VR)
  1. Tez No: 1008447
  2. Yazar: BAHAR KARADENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİH BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Bilim Dalı
Özet
Kentleşmenin hızla artması insanın doğal çevreyle kurduğu ilişkiyi her geçen gün azalmaktadır. Doğal çevrelerle kurulan etkileşimler de bu süreçte niceliksel ve niteliksel olarak dönüşüme uğramaktadır. Dönüşen bu ilişkiler kent içerisindeki yeşil alanların insanların psikolojik iyi olma haline olan etkisinin önemini hissettirmektedir. Günümüzde kent hayatında doğal çevreyle kurulan ilişkiler genellikle sadece görsel ögeler üzerinden değerlendirilse de işitsel faktörlerin de çevresel algıyı şekillendiren önemli bir faktör olduğu bilinmektedir. Çevresel algı tek boyutlu olarak değil, çokduyulu bir deneyimi kapsamaktadır. Özellikle doğal ve yapay seslerin, insanların içinde bulundukları çevreyi algılayış biçimlerinde ve bulundukları alan ile kurdukları psikolojik boyut açısından da belirleyici bir faktör olduğu düşünülmektedir. Sesin kentsel yeşil alanların algılanış biçimi üzerindeki etkisinin farklı peyzaj karakterlerinde incelenmesi, bireylerdeki restoratif çevre algısının bütüncül olarak değerlendirilmesine olanak sağlamaktadır. Tez çalışmasının amacı kentsel yeşil alanlarda doğal ve yapay seslerin insanların içinde bulundukları doğal çevreyi algılayışlarını ve bu algının psikolojik durumlarına olan etkilerini sanal gerçeklik (VR) ortamında incelemektir. Çalışma kapsamında peyzaj özellikleri bakımından birbirinden farklı üç kentsel yeşil alan - kent ormanı, kent çayırı, kent parkı – bilgisayar ortamında modellenmiştir ve sanal gerçeklik (VR) ortamında katılımcılara deneyimletilmiştir. Katılımcılardan öncelikle sessiz bir ortamda bu üç alanı deneyimlemeleri ve ardından alanlardan sadece birini seçmeleri istenmiştir. Araştırmaya katılan toplam 92 gönüllü kişiden 69'u kent ormanı alanını tercih etmiştir. Kent ormanı alanının daha fazla katılımcı tarafından seçilmesi mekânsal yoğunluk, doğa ile çevrelenmişlik ve doğal bileşenlerin baskınlığının aslında mekânın restoratifliği üzerinde etkili olduğunu göstermektedir. Katılımcılar seçtikleri alanı doğal ve yapay ses koşullarında deneyimlemiş ve her ses deneyiminden sonra çevre algısına olan etkilerin tespit edilmesi için ilgili anket sorularını yanıtlamışlardır. Elde edilen bulgular, tüm alan tiplerinde doğal seslerin yapay seslere kıyasla alanın algılanan restoratif özelliklerini istatistiksel olarak anlamlı biçimde arttırdığını ortaya koymaktadır. Kent ormanı alanında doğal sesler Dikkat Restorasyon Teorisi (ART) bağlamında değerlendirilen tüm restoratif alt boyutlarda anlamlı ve bütüncül bir yapı sergilemiştir. Kent çayırı alanında doğal seslere ait deneyimde çayır alanının açık ve yarı-doğal peyzaj karakteriyle uyumlu ve daha seçici bir algısal örüntü ortaya çıkmıştır. Kent parkı alanında ise doğal seslerin çevresel algıyı destekleyici özellikte olduğu ve kent ile doğa arasındaki geçişi sağlayan bu alanda dengeli bir yapı sergilediği görülmüştür. Yapay ses koşullarında deneyimlenen tüm alanlarda algısal boyutlar arasında kendi içinde bir tutarlılık görülmüştür fakat bu tutarlılık restoratif bir deneyime karşılık gelmemiştir. Bu çalışmayla, işitsel ögelerin kentsel yeşil alanların algılanış biçimini şekillendiren temel bir faktör olduğu görülmektedir. Doğal seslere ait anket sonuçlarıyla birlikte doğal seslerin olduğu deneyimlerde, doğal seslerin katılımcıların psikolojik iyi olma haline olumlu yönde etki ettiği, seslerin çevreyle bütünlük sağladığı, zihinsel olarak bireylerin kendilerini stresten uzaklaşmış hissettikleri anket sonuçlarıyla ortaya çıkmıştır. Buna karşılık yapay seslerin ise çevredeki bütünlüğü bozduğu, bireylerin ortamı olumsuz algıladıkları ve seslerin çevreyle uyumlu olmadığı ortaya koymaktadır. Doğal seslerin, katılımcılar tarafından psikolojik iyi olma haline etkileri olumlu yönde etki ettiği değerlendirilirken, yapay sesler ise negatif olarak değerlendirilmiştir. Sanal gerçeklik (VR) ortamında değişkenlerin kontrol ve tekrar edilebilmesi, deneyin tüm katılımcılarda aynı şekilde yapılmasına olanak sağlamıştır. Bu sebeple tüm katılımcılar eşit şartlarda ve koşullarda deneyimi gerçekleştirmişlerdir. Sanal gerçeklik teknolojisi de deney sürecinde önemli bir rol oynamıştır. Elde edilen bulgular, kentsel yeşil alanların planlanma ve tasarım süreçlerinde seslerin de tasarımlara dahil edilmesine ve kullanıcıların psikolojik iyilik halini destekleyen çevresel faktörlerin güçlendirilmesine katkı sağlayabileceğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
With the acceleration of urbanization, the relationship between people and the natural environment is seen to be weakening. Intensive construction, population growth, and the spatial transformations brought about by urban life are causing a decrease in the areas where individuals can have direct contact with nature. This situation affects not only the change in the physical environment but also how individuals perceive the environment and the psychological relationship they have with nature. In this context, green spaces within the city are considered important spaces where people can reinteract with the natural environment. Urban green spaces are important not only in terms of their ecological functions but also in terms of providing environments that support the psychological well-being of individuals. The positive effects of natural environments on human psychology have long been researched in the field of environmental psychology. In particular, approaches such as Attention Restoration Theory (ART) and Stress Reduction Theory (SRT) show that natural environments can reduce mental fatigue and support psychological well-being. However, environmental experience is not a one-dimensional perception consisting only of visual components. Individuals are influenced by auditory stimuli as well as visual elements when evaluating the environment. Therefore, it is accepted that environmental perception is a multisensory experience and that sound elements constitute an important part of the environmental experience. Although the relationships established with the natural environment in urban life are often considered through visual landscape features, it is known that auditory elements also play an important role in the perception of the environment. Natural sounds such as bird songs, wind sounds, or rustling leaves can create a feeling of relaxation and mental renewal in individuals; while artificial sounds such as traffic noise, machine sounds, or intense human-generated sounds can negatively affect the environmental experience. Therefore, examining the effect of natural and artificial sounds on the perception of urban green spaces allows for a more comprehensive evaluation of restorative environmental perception. The aim of this thesis is to examine the effects of natural and artificial sounds on individuals' environmental perception and psychological states in urban green spaces in a virtual reality (VR) environment. Within the scope of the research, three types of urban green spaces with different landscape characteristics were considered: urban forest, urban meadow, and urban park. These areas were modeled in three dimensions on a computer, and a virtual reality environment was created for participants to experience. The virtual reality environment allowed for control of the variables used in the experiment and also ensured that all participants experienced the experiment under the same conditions. In the first stage of the experiment, participants underwent a silent pre-experience process where they could experience three different urban green spaces without any auditory stimuli. The aim of this stage was to enable participants to evaluate the areas solely based on their visual characteristics and to create an initial environmental perception independent of the influence of auditory variables. In this context, participants experienced three different areas – an urban forest, an urban meadow, and an urban park – in a virtual reality environment, respectively. After the completion of the preexperience process, participants were asked to choose the area they found most suitable among the three areas they experienced. A total of 92 volunteers participated in the study. It was observed that a significant portion of the participants preferred the urban forest area. The fact that 69 out of 92 participants chose the urban forest indicates that spaces with a high concentration of natural components and a stronger sense of enclosure are perceived as more restorative by individuals. Participants then experienced their chosen area under two different auditory conditions. In the first stage, the area was experienced accompanied by natural sounds, and in the second stage, with artificial sounds. After both experiences, participants were asked to answer survey questions prepared regarding their perception of the area. The survey questions were designed to measure restorative environmental characteristics evaluated within the framework of Attention Restoration Theory. Accordingly, restorative environmental dimensions such as being away, fascination, extension, and compatibility were analyzed. The findings show that in all area types, natural sounds statistically significantly increased the perceived restorative characteristics compared to artificial sounds. In the urban forest area, it was observed that natural sounds formed a strong and holistic structure in all sub-dimensions defining the restorative environment. This indicates that experiencing natural landscape characteristics and natural sounds together strengthens restorative perception. In the urban meadow area, a more selective perceptual pattern emerged in the experience of natural sounds. In the meadow area, which has an open and semi-natural landscape character, restorative perception was observed to emerge in a more limited but significant way in different dimensions. In the urban park area, it was determined that natural sounds play a supportive role in environmental perception and create a balanced restorative structure in this type of area, which serves as a transition between city and nature. Although a certain internal consistency was observed between perceptual dimensions in areas experienced under artificial sound conditions, this was not associated with a restorative experience. Participants' evaluations indicate that artificial sounds weaken environmental integrity and negatively affect the relationship individuals have with the space. Survey results reveal that participants felt less in tune with their environment and evaluated the spatial experience more negatively in environments with artificial sounds.The research findings show that natural sounds have a positive effect on individuals' psychological well-being. In experiences with natural sounds, participants stated that they felt more mentally relaxed and less stressed. Furthermore, it was observed that natural sounds strengthened the sense of environmental integrity and supported the relationship individuals have with the space. In contrast, it was determined that artificial sounds disrupted environmental integrity and negatively affected the spatial experience.The use of virtual reality technology provided significant methodological advantages for the research. Thanks to the VR environment, the variables used in the experiment could be kept under control, and all participants could experience the experiment under the same environmental conditions. This increased the repeatability of the experimental process and supported the reliability of the findings. As a result, this study reveals that auditory elements play a significant role in how urban green spaces are perceived. Natural sounds were found to support the environmental experience and positively affect the psychological well-being of individuals. These findings indicate that not only visual landscape elements but also the sound environment should be considered in the planning and design processes of urban green spaces. Preserving natural sounds and reducing urban noise can contribute to the creation of healthier and more restorative urban environments that support the psychological well-being of users.