Gelişimsel farklılıklar gösteren çocuklarda duyusal entegrasyona bağlı kanıta dayalı adaptif cevapların incelenmesi
Evidence-based examination of adaptive responses related to sensory integration in children with developmental differences
  1. Tez No: 1008452
  2. Yazar: SEVİLAY TUNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVDA ASQAROVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ergoterapi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, gelişimsel farklılıklar gösteren 5–7 yaş aralığındaki çocuklarda duyu bütünleme temelli ergoterapi müdahalelerinin adaptif cevaplar üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırma, yarı deneysel ön test–son test–takip testli deney ve kontrol gruplu desenle yürütülmüştür. Çalışmaya toplam 30 çocuk dâhil edilmiş; deney grubuna (n=15) sekiz hafta süreyle duyu bütünleme temelli ergoterapi müdahalesi uygulanırken, kontrol grubu (n=15) rutin eğitim programına devam etmiştir. Veri toplama sürecinde, çocukların duyusal işlemleme düzeylerini değerlendirmek amacıyla Duyusal İşleme Ölçeği (SPM), uyumsal davranışlarını değerlendirmek amacıyla ise Vineland Uyumsal Davranış Ölçeği II (VABS-II) kullanılmıştır. Ölçümler müdahale öncesinde (T0), müdahale sonrasında (T1) ve izleme döneminde (T2) gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler, non-parametrik istatistiksel yöntemler kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma bulgularına göre, deney grubunda özellikle vücut farkındalığı, planlama ve fikir üretme, tat-koku alanları, genel duyusal işlemleme düzeyi, günlük yaşam becerileri ve uyumsal davranışlar açısından istatistiksel olarak anlamlı gelişmeler saptanmıştır (p<0,05). Kontrol grubunda ise anlamlı bir değişim gözlenmemiştir. Takip testi sonuçları, deney grubunda elde edilen kazanımların büyük ölçüde korunduğunu göstermiştir. Sonuç olarak, duyu bütünleme temelli ergoterapi müdahalelerinin gelişimsel farklılık gösteren çocuklarda adaptif cevapları, günlük yaşam becerilerini ve uyumsal davranışları anlamlı düzeyde geliştirdiği ve bu etkilerin kalıcılık gösterdiği belirlenmiştir. Elde edilen bulgular, duyusal entegrasyon temelli ergoterapi uygulamalarının klinik uygulamalarda etkili ve kanıta dayalı bir yaklaşım olduğunu desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of sensory integration–based occupational therapy interventions on adaptive responses in children aged 5–7 years with developmental differences. The study was conducted using a quasi-experimental pretest–posttest–follow-up design with experimental and control groups. A total of 30 children participated in the study; the experimental group (n=15) received sensory integration–based occupational therapy intervention for eight weeks, while the control group (n=15) continued their routine educational programs. The Sensory Processing Measure (SPM) was used to assess sensory processing skills, and the Vineland Adaptive Behavior Scales II (VABS-II) were used to evaluate adaptive behaviors. Data were collected at three time points: before the intervention (T0), immediately after the intervention (T1), and during the follow-up period (T2). Non-parametric statistical methods were used for data analysis. The results indicated that the experimental group showed statistically significant improvements in body awareness, planning and ideation, taste-smell processing, overall sensory processing levels, daily living skills, and adaptive behaviors (p<0.05). No significant changes were observed in the control group. Follow-up findings demonstrated that the gains achieved in the experimental group were largely maintained over time. In conclusion, sensory integration–based occupational therapy interventions were found to significantly improve adaptive responses, daily living skills, and adaptive behaviors in children with developmental differences, and these effects were shown to be sustainable. The findings support the effectiveness of sensory integration–based occupational therapy as an evidence-based clinical intervention approach.