Sodyum-glukoz kotransporter-2(SGLT-2) inhibitörü kullanan hastalarda postoperatif komplikasyon sıklığının araştırılması
Investigation of the frequency of postoperative complications in patients using SGLT-2 inhibitors
- Tez No: 1008451
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY ERDOĞAN KAYHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Sodyum-glukoz kotransporter-2 (SGLT-2) inhibitörleri, Tip 2 diyabetin yanı sıra kalp yetmezliği ve kronik böbrek hastalığı gibi farklı endikasyonlarda giderek daha yaygın kullanılmaktadır. Ancak bu ajanların perioperatif dönemdeki yönetimi ve cerrahi sonrası gelişen komplikasyonlarla ilişkisi net değildir. Özellikle, öglisemik diyabetik ketoasidoz gelişimi açısından risk faktörleri ve ilaç kesilme süresinin etkisi tartışmalıdır. Bu retrospektif çalışmada, hastanemizde cerrahi girişim uygulanan ve herhangi bir nedenle SGLT-2 inhibitörü kullanan hastalarda postoperatif komplikasyonların sıklığının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Sekonder olarak, bu komplikasyonlarla ilişkili olabilecek perioperatif metabolik değişiklikler incelenmiştir. Etik kurul onayı sonrası, 01.01.2021–01.06.2025 tarihleri arasında opere edilen 18 yaş üzeri hastaların demografik özellikleri, komorbiditeleri, cerrahi ve anesteziye ait verileri ile preoperatif ve postoperatif laboratuvar bulguları retrospektif olarak analiz edilmiştir.SGLT-2 inhibitörü tedavisinin cerrahiden önce kesilme süresi ile postoperatif komplikasyon sıklığı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Sonuç olarak, SGLT-2 inhibitörü kullanan hastalarda cerrahi sonrası dönemde gelişebilecek komplikasyonlar açısından dikkatli izlem gereklidir. Bu ajanların cerrahi öncesi yönetimi, hastanın klinik özellikleri ve cerrahi koşullar göz önünde bulundurularak bireyselleştirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Sodium–glucose cotransporter-2 (SGLT-2) inhibitors are increasingly used not only in the treatment of type 2 diabetes mellitus but also in conditions such as heart failure and chronic kidney disease. However, their perioperative management and their association with postoperative complications remain unclear. In particular, the risk factors for the development of euglycemic diabetic ketoacidosis and the impact of preoperative drug discontinuation duration are still controversial.This retrospective study aimed to evaluate the frequency of postoperative complications in patients undergoing surgery while using SGLT-2 inhibitors for any indication. Secondarily, perioperative metabolic changes potentially associated with these complications were analyzed. Following ethical approval, data from patients aged 18 years and older who underwent surgical procedures between January 1, 2021, and June 1, 2025, were retrospectively reviewed. Demographic characteristics, comorbidities, surgical and anesthetic variables, as well as preoperative and postoperative laboratory findings were analyzed.The results demonstrated no statistically significant association between the duration of SGLT-2 inhibitor discontinuation and postoperative complications. Due to the limited number of patients who developed euglycemic diabetic ketoacidosis, a definitive evaluation of perioperative risk factors in this subgroup could not be performed.In conclusion, patients using SGLT-2 inhibitors require careful monitoring in the postoperative period. Evaluation of metabolic parameters may play a supportive role in the early recognition of metabolic complications. Preoperative management of these agents should be individualized based on patient-specific characteristics and surgical conditions