Efüzyonlu otitis mediası olan çocuklarda serumda total IgE ve spesifik IgE ölçümleri
- Tez No: 88325
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Kulak Burun ve Boğaz, Biochemistry, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Klinik Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Effüzyonlu otitis media her yaşta görülebilirse de, çocuklarda sıktır. EOM'un gelişimine allerjiler muhtemelen katkıda bulunur, bunun dışındaki majör risk faktörleri de bakteriyel infeksiyon ve östaki borusu obstrüksiyonudur. Allerjinin OM 'a katkıda bulunduğu kavramı yeni değildir ve yıllardır tartışma konusu olmuştur. Birçok kişi EOM'u infeksiyon ve ETO gibi birçok potansiyel etkinin olduğu allerjinin de katkıda bulunduğu multifaktöriyel bir hastalık olarak kabul eder. Biz EOM'u olan 30 çocukta ve 20 kontrol grubunda serumda total IgE ve spesifik IgE (cat, dog, food, mite, grass, weed, tree, mold, AlaTOP) ve ECP düzeylerine baktık. Tüm parametreleri chemiluminescent teknik ile immulite cihazında çalıştık. 30 hastanın 25 'inde yaş normallerine göre yükselmiş total IgE düzeyleri saptadık. Total IgE'si yüksek 25 hastanın 7 'sinde serumda spesifik IgE'lerin de yüksek olduğunu bulduk. 2 hastada cat, 3 kişide food paneli, 4 kişide mite, 1 kişide grass, 1 kişide mold, 3 kişide AlaTOP pozitifliği elde ettik. 30 hastanın 8'inde yüksek ECP düzeyleri saptadık. Serum total IgE'leri kontrol grubuna göre anlamlı yüksek bulduk (p0,05).(Tablo 4). Sonuç olarak bulgularımız literatürlerdeki birçok araştırma ile uygunluk içindeydi. EOM teşhisi konulan atopi çocukların % 83 'ünde serum total IgE düzeyi yüksek olarak bulundu. Ancak spesifik IgE'ler ile böyle bir korelasyon saptanmadı. Atopik çocuklarda total IgE düzeyinin yüksekliği allerjinin EOM sıklığını arttıran bir faktör olduğu görüşünü desteklemektedir. T.C 65 DöKKMAiOASY*
Özet (Çeviri)
SUMMARY Otitis media with effusion (OME) is coomon in children, although it can occur at any age. Allergies probably contribute to the development of OME with other major risk factors being bacterial infection and eustachian tube obstruction (ETO). The possibility that allergy contributes to is not a new concept, and its role has been debated for years. Many researchers consider OME to be a multifactorial disease process with several potential causes, including infection and ETO with allergy as an additional contributing risk factor. We studied the total IgE, ECP and specific IgE (cat, dog, food, mite, grass, weed, tree, mold, AlaTOP) in the sera of 30 children with OME and in 20 control subjects. We examined all the parameters with the chemiluminescent technique on the immulite autoanalyzer. We found the total IgE levels elevated with respect to their age normals in 25 out of 30 children. In 7 out of these 25 patients we found elevated specific IgE levels. 2 patients were found to be allergic to cat and 3 patients to food panel, 4 to mite, 1 to grass, 1 to mold and 3 to AlaTOP. 8 of 30 children with OME, had elevated ECP levels. We found that the elevated serum total IgE levels of the patients with OME were statistically significant compared to the controls (p0,05).(Table 4) As a result, our findings were in correlation with the literature and it confirms the hypothesis that allergy increases the incidance of OME in children. 66