Efüzyonlu otitis media ile pediatrik obezite ilişkisinin araştırılması
The relationship between otitis media with effusion and pediatric obesity
- Tez No: 281904
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL SELİMOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Pediatrik obezitenin, efüzyonlu otitis media gelişimi üzerine etkisinin olup olmadığının araştırılması amaçlanmıştır.Materyal ve Metod: Çalışmaya 2-10 yaş arası çocuklar alındı. Çalışma grubuna 60 efüzyonlu otitis medialı çocuk, kontrol grubuna ise 86 sağlam çocuk mevcuttu. EOM tanısı anamnez, otoskopi, timpanometri ve yaşı uygun olanlara saf ses odyometrisi yapılarak kondu. Çalışma grubundaki tüm çocukların adenoid vejetasyon oranları ve tonsil hipertrofisi olup olmadığı not edildi. Kontrol grubuna ise sistemik ve KBB hastalığı olmayan çocuklar alındı. Çalışma ve kontrol grubundaki toplam 146 çocuğun boy ve ağırlık ölçümleri yapıldı. Her çocuğun VKİ, RA ve Z skor değerleri hesaplandı. Yaşa ve cinsiyete uygun persentil eğrileri kullanılarak düşük kilolu, normal kilolu, aşırı kilolu ve obez olmak üzere 4 gruba ayrıldı. İstatistiksel değerlendirmede SPSS for Windows Version 13 programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: To research the effect of pediatric obesity on otitis media with effusion.Materials and Methods: We assessed 60 children with otitis media with effusion (experimental group) and 86 children with no history of any medical problem (study group) between ages 2-10. Otitis media with effusion was diagnosed by history, otoscopic examination, pure tone audiometry and timpanometry tests. We noted adenoid tissue ratio and presence of hypertrophic tonsil of all children in experimental group. In control group we had children with no history of ear-nose-throat and systemic diseases. We measured the weight and height each of 146 children in experimental and control groups. We calculated the body mass index(BMI), relative weight(RW), Z score of each children. We divided the children into 4 groups, underweight, normal, overweight and obese by using appropriate percentiles for gender and age. Statistical analysis was performed using SPSS version 13.0. P-value