Matematik öğretmeni adaylarının matematik okuryazarlığına dayalı öğretim tasarlama ve uygulama becerilerinin geliştirilmesi: Mikro-öğretim ders imecesi
Developing mathematics teacher candidates' skills in designing and implementing instruction based on mathematics literacy: Micro-teaching lesson study
  1. Tez No: 1008612
  2. Yazar: KÜBRA ADA YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL KALELİ YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada matematik öğretmeni adaylarının matematik okuryazarlığına dayalı öğretim tasarlama ve uygulama becerilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Öğretimin matematik okuryazarlığına dayalı şekillendirilmesi için Çift Odaklı Öğretim Modeli (ÇOM) esas alınmıştır. Araştırmada nitel araştırma deseni tercih edilmiş olup Mikro-Öğretim Ders İmecesi (MDİ) kullanılmıştır. Araştırmanın katılımcıları, İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bölümü dördüncü sınıf düzeyindeki üç öğretmen adayından oluşmaktadır. Katılımcılar amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme yöntemiyle belirlenmiştir. Araştırma kapsamında katılımcılarla Matematik Okuryazarlık (MO) sorusu yazma ve ÇOM ders planı hazırlamaya yönelik 70 saatlik eğitim ve uygulama süreci gerçekleştirilmiştir Uygulama sürecinde katılımcılar tarafından dörder adet MO sorusu hazırlanmıştır ve MDİ'nin tüm adımlarının gerçekleştirildiği bir süreçte dört adet ÇOM ders planı ortaya konmuştur. Bu ders planlarından ilk ikisinde konu ve kazanım serbest bırakılırken, sonraki iki ders planı için katılımcılardan belli konu ve kazanımlar üzerinde çalışmaları istenmiştir. Araştırmada yedi farklı veri toplama aracı kullanılmış olup elde edilen veriler betimsel analiz ve içerik analizi yapılarak irdelenmiştir. Araştırma kapsamında ulaşılan sonuçlara göre; her bir katılımcının MO sorusu yazma performansında önemli iyileşmeler olduğu belirlenmiştir. Bununla beraber konu sınırlaması olsa da hazırlanan ÇOM ders planlarının niteliği artış göstermiştir. Tüm ÇOM ders planlarında her iki odağa ait tüm bileşenlerin (rutin olmayan problemler hariç) yerine getirildiği belirlenmiştir. Bununla beraber katılımcıların uygulama süreci boyunca sergiledikleri ÇOM'a uygun öğretmen davranışlarının artış gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the skills of prospective mathematics teachers in designing and implementing instruction based on mathematical literacy. The Dual-Focus Teaching Model (COM) was used as the basis for shaping instruction based on mathematical literacy. A qualitative research design was preferred, and the Micro-Teaching Lesson Study (MLS) was used. The participants consisted of three prospective teachers in the fourth year of the Middle School Mathematics Teacher Training Department. Within the scope of the research, a 70-hour training and application process was conducted with the participants on writing mathematical literacy (ML) questions and preparing COM lesson plans. During the application process, each participant prepared four ML questions and four COM lesson plans were developed in a process where all steps of MLS were carried out. In the first two of these lesson plans, the topics and learning outcomes were left open, while in the next two lesson plans, participants were asked to work on specific topics and learning outcomes. Seven different data collection tools were used in the research, and the obtained data were analyzed using descriptive analysis and content analysis. According to the results obtained within the scope of the research; It was determined that each participant showed significant improvements in their performance in writing ML questions. Furthermore, despite the subject limitations, the quality of the prepared COM lesson plans has increased. It was determined that all components of both focuses (except for non-routine problems) were fulfilled in all COM lesson plans. In addition, it was observed that the COM teacher behaviors exhibited by the participants increased throughout the implementation process.