Robotik süreç otomasyonu UIPATH RPA uygulaması
Robotic process automation UIPATH RPA application
  1. Tez No: 1008614
  2. Yazar: TUĞRUL DOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBAGÜL ALTAN GÜLGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Robotik Süreç Otomasyonu (RPA), dijital dönüşümde daha verimli iş organizasyonları üretmek ve maliyetleri düşürmek için kullanılan bir teknolojidir. Bu süreç, yazılım robotları kullanarak insan-bilgisayar etkileşimlerini otomatikleştirir ve tekrarlayan görevlerin insan müdahalesi olmadan tamamlanmasına yardımcı olur. Böylece iş gücüne olan bağımlılık azalırken önemli ölçüde zaman ve maliyet tasarrufları sağlar. Robotik Süreç Otomasyonu (RPA) daha az hata, daha iyi kalite ve organizasyonların stratejiğini sağlar. Robotik Süreç Otomasyonu (RPA) için kullanılan UiPath platformunun faydaları ve uygulamaları bu çalışma kapsamında incelenmiştir. Bu çalışmada, manuel iş yükünün yüksek olduğu muhasebe ekiplerince kullanılabilecek bir iş senaryosu incelendi. Farklı eğitim seviyelerindeki kullanıcılar ile bir UiPath-RPA robotu arasında manuel bir iş akışı gerçekleştirilmek üzerine test edilirken hem robot hem de kullanıcı taraflarının iş tamamlanma süreleri ölçüldü ve bir performans karşılaştırması yapıldı. Ayrıca iş sürecinin çalışan-robot arasında maliyet açısından değerlendirilmesi yapıldı. Çalışmalar sonucu elde edilen sonuçlar, Robotik Süreç Otomasyonu (RPA) tarafından kullanılan iş süreçlerinin daha hızlı ve daha kesin olduğunu kanıtlar niteliktedir. RPA üzerine yaptığımız bu çalışma, hem literatürde bulunan eksikliği giderme açısından hem de bu konuda yeni çalışmalar yapmak isteyen araştırmacılar için önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Robotic Process Automation (RPA) is a technology employed in digital transformation to create more efficient business organizations and reduce costs. This process automates human-computer interactions through software robots, enabling repetitive tasks to be completed without human intervention. Consequently, dependency on human labor decreases, while significant time and cost savings are achieved. RPA ensures fewer errors, improved quality, and supports organizational strategies. This study analyzes the role of Robotic Process Automation (RPA) in the business world and its contribution to digital transformation. The benefits and applications of the UiPath platform, which is widely used for RPA, are examined within the scope of this research. A business scenario suitable for accounting teams with high manual workloads was investigated. During testing, a manual workflow was executed by users with different educational backgrounds and an UiPath RPA robot, while task completion times for both sides were measured and a performance comparison was conducted. Additionally, the process was evaluated in terms of cost between human and robot execution. The findings demonstrate that business processes implemented through Robotic Process Automation (RPA) are significantly faster and more accurate. This study on RPA is important both for addressing gaps in the existing literature and for guiding future research in this field.