The role of counterintelligence in Hezbollah's struggle with Israel as a non-state actor
Bir devlet dışı aktör olarak Hizbullah'ın İsrail ile mücadelesinde karşı istihbaratın rolü
  1. Tez No: 1008636
  2. Yazar: YANKI ERDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN SENCER PEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı Bir devlet dışı aktör olan Hizbullah'ın İsrail ile Mücadelesinde karşı istihbaratın rolünü değerlendirmektir. Çalışma Hizbullah'ın kuruluşundan Suriye İç Savaşı'na kadar olan geniş bir tarihsel periyodu analiz etmektedir. Bu tarihsel süreç içerisinde Hizbullah'ın geçirdiği ideolojik ve politik dönüşümler incelenmektedir. Bu süreç içerisinde Hizbullah'ın“Lübnanlılaşması”ve politik olarak kuruluş dönemindeki radikal tutumuna göre“Ilımlılaşması”gözlenmektedir. Buna ek olarak Tezde Arap Baharı ile başlayan halk hareketlerinde Hizbullah'ın pozisyonu, ve Esad rejimine verdiği koşulsuz destek incelenmektedir. Hizbullah'ın bu süreçte yarı konvansiyonel bir orduya evrildiği çıkarımı yapılmaktadır. Çalışma aynı zamanda Hizbullah'ın kendisinden konvansiyonel açıdan olağanüstü düzeyde kuvvetli olan İsrail ile askeri mücadelesinde geliştirdiği yöntemleri ve yenilikleri gerilla harbi ve asimetrik savaş bağlamında incelemektedir. Hizbullah'ın teknolojik ve askeri açıdan İsrail'den oldukça kuvvetsiz olmasına rağmen,“caydırıcılığı”nasıl sağladığı incelenmektedir. Ve son olarak Hizbullah'ın modern ulus devletlere nazaran kurumsal ve profesyonelleşmiş bir karşı istihbarat yapısına sahip olmamasına rağmen, varoluşu için hayati öneme sahip olan“gizlilik”ve“güvenlik”ilkelerini nasıl sağladığı incelenmektedir. Hizbullah'ın İsrail'e karşı yürüttüğü başarılı ve başarısız karşı istihbarat operasyonları defansif ve ofansif karşı istihbarat bağlamında, örnek olaylar üzerinden incelenmektedir. Bu sayede çalışmada, Karşı istihbaratın yalnızca modern ulus devletler tarafından yürütülen bir faaliyet alanı olmadığı, Hizbullah gibi devlet dışı aktörler tarafından varlıklarını devam ettireblmeleri için istifade edildiği gösterilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to evaluate the role of counterintelligence in the struggle of Hezbollah as a non-state actor, with Israel. The study analyzes a broad historical period from Hezbollah's founding to the Syrian Civil War. It examines the ideological and political transformations it has undergone. This process involves Hezbollah's“Lebanonization”and its political“moderation”compared to its radical stance during its founding. Additionally, the thesis examines Hezbollah's position in the popular movements that began with the Arab Spring and its unconditional support for the Assad regime. It infers that Hezbollah has evolved into a semi-conventional army during this period. The study also examines the methods and innovations developed by Hezbollah in its military struggle with Israel, which is significantly stronger than it in conventional terms, within the context of guerrilla warfare and asymmetric warfare. It examines how Hezbollah maintains“deterrence”despite its significant technological and military inferiority to Israel. Finally, it examines how Hezbollah, despite lacking an institutionalized and professionalized counterintelligence structure comparable to modern nation-states, maintains the principles of“secrecy”and“security”that are crucial to its existence. Hezbollah's successful counterintelligence operations and failures against Israel are examined through case studies within the context of defensive and offensive counterintelligence. This study demonstrates that counterintelligence is not solely an activity conducted by modern nation-states but is also utilized by non-state actors like Hezbollah to maintain their own existence.