The role of offensive counterintelligence activities in the course of counterinsurgencies: The case of the al-Aqsa intifada
Ayaklanmaya karşı koyma süreçlerinde aktif karşı-istihbarat faaliyetlerinin rolü: el-Aksa ayaklanması örneği
- Tez No: 746919
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT TINAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Political Science, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Polis Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Karşı-istihbarat çalışmalarına ilişkin literatür, genellikle istihbarat tarihine yahut istihbarat teorisine ilişkin eserlerden oluşmaktadır. Karşı-istihbaratın diğer kavramlar ile ilişkisini aydınlatma amacı taşıyan çalışmaların sayısı yok denecek kadar azdır. Bu araştırma, literatür içerisindeki bahse konu boşluğu doldurmayı amaçlamaktadır. Çalışmanın giriş kısmında ilgili kavramların tanımı ve aralarındaki karşılıklı ilişkinin açıklanmasını müteakiben ayıklanmalara özgü ayırt edici özellikler incelenmiştir. Böylelikle, tespit, aldatma ve nötralizasyon gibi aktif karşı-istihbarat faaliyetlerinin ayaklanmaların hassas noktalarına ilişkin yansımasını gözlemlemek mümkün hale gelmiştir. Devamında, aktif karşı-istihbarat faaliyetlerinin ayaklanmaya karşı koyma süreçlerindeki rolüne örnek teşkil edebilecek kuramsal bir model inşa edilmiştir. Bu model, İsrail'in El-Aksa Ayaklanması sürecindeki aktif karşı-istihbarat faaliyetlerinin bir vaka çalışması olarak ele alınması ile birlikte işlevselleştirilmiş ve doğrulanmıştır. Netice itibarıyla bu araştırma, sonuç bölümünde yapılan genel değerlendirme ile birlikte, aktif karşı-istihbarat faaliyetlerinin ayaklanmalara karşı kullanımına ilişkin bir yol haritası çizmekte ve El-Aksa ayaklanması nezdinde bu teorik çerçevenin geçerliliğini doğrulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The current literature on counterintelligence mainly focuses on either the narration of its history or setting a theoretical framework. Nonetheless, it is quite rare to come across an investigation of the interrelation of counterintelligence and related concepts. This research aims to fullfill this void by focusing on offensive counterintelligence. Following the definition of the concepts and explanation of the mutual affinity between them at the beginning of the study, the distinguishing characteristics of insurgences are explained. Herewith, it becomes possible to observe the reflection of detection, deception and neutralization activities on the structural spots of insurgencies. Moreover, an speculative model which might serve as an example for countering insurgencies through offensive counterintelligence activities, is drawn. This model is operationalized with the examination of Israeli offensive counterintelligence activities during the Al-Aqsa Intifada. As a consequence, this research, together with the evaluation made in the conclusion part, pretends to be one of its kind in terms of both establishing a theoretical course of action with regards to the use of offensive counterintelligence activities during insurgencies and verifying this framework in a concrete case.