Hemşirelerin adli vakalara yönelik bilgi ve tutumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of nurses' knowledge and attitudes towards forensic cases
- Tez No: 1008647
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ITIR ERKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, hemşirelerin adli vakalara yönelik bilgi ve tutumlarını değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Bu araştırmada İstanbul ilinde bulunan bir şehir hastanesinde görev yapan 360 hemşireye adli vakaya yönelik uygulamaları anketi ile hemşirelerin adli vakalara yönelik tutumları ölçeği uygulanmıştır. Verilerin analizi SPSS 25.0 programı kullanılarak yapılmıştır. İstatistiksel yöntemlerden bağımsız örneklem t-testi, üç ve üzeri kategorili değişkenlerde tek yönlü varyans analizi (One-Way ANOVA) kullanılmıştır. Çoklu karşılaştırmalarda varyans homojenliğinin sağlandığı durumlarda Tukey, sağlanmadığı durumlarda Games–Howell post-hoc testleri uygulanmıştır. Elde edilen bulgulara göre, cinsiyete göre gruplar arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (t=2,864; p=,004). Kadın hemşirelerin adli vaka bilgi puanlarının erkek hemşirelere kıyasla daha yüksek olduğunu göstermektedir. Hemşirelikte çalışma süresi Post-hoc karşılaştırmalara göre anlamlı farklılık göstermektedir. (F=10,151; p=0,000). Özellikle 5–10 yıl deneyime sahip hemşirelerin tutum puanlarının, daha düşük deneyim gruplarına kıyasla anlamlı biçimde daha yüksek olduğunu göstermektedir. Yaş grupları arasında fark istatistiksel olarak anlamlıdır (F=3,211; p=,041). Buna göre 21–25 yaş grubunun farkındalığının daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen verilere göre, hemşirelerin %83'ü adli hemşirelik terimi hakkında bilgi sahibi olduğunu, %77'si adli olguların muayene yapıp delil toplaması gerektiğini, %33'ünün adli vakalara yönelik eğitim aldığını, %72'sinin adli hemşirelikle ilgili hizmet içi eğitimi gerekli gördüğünü, %74'ü kanıt koruma zincirindeki herhangi bir kişinin mahkemeye şahit olarak çağırılabileceğini bildiğini belirtmiştir. Araştırmaya katılan hemşirelerin bilgi düzeyi orta düzeyde tespit edilmiştir. Bu doğrultuda hemşirelerin adli vakalara yönelik bilgi ve uygulama yeterliliklerinin geliştirilmesi için lisans eğitimleri sırasında adli hemşirelik dersinin planlaması, hizmet içi eğitimlerin periyodik olarak gerçekleştirilmesi ve adli olgu değerlendirme uygulamalarına yönelik standart uygulama süreçleri oluşturulması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study has been conducted to evaluate nurses' knowledge and attitudes towards forensic cases. This study was conducted with 360 nurses working at a city hospital in Istanbul, using a questionnaire on forensic case practices and a scale measuring nurses' attitudes toward forensic cases. Data analysis was performed using the SPSS 25.0 program. The independent samples t-test, independent of statistical methods, and one-way analysis of variance (One-Way ANOVA) were applied to variables with three or more categories. In cases where variance homogeneity was maintained in multiple comparisons, Tukey post-hoc tests were applied; in cases where it was not maintained, Games–Howell post-hoc tests were applied. According to the data obtained, the difference between the groups based on gender was found to be statistically significant (t=2.864; p=.004). It is shown that female nurses have higher forensic case knowledge levels than male nurses. Length of service in nursing shows a significant difference according to post-hoc comparisons (F=10,151; p=0,000). It indicates that the attitude scores of nurses with 5–10 years of experience are significantly higher than those of groups with less experience. The statistical difference between age groups is significant (F=3.211; p=.041). In this regard, it has been determined that the awareness level is higher among the 21–25 age group. According to the data obtained, 83% of nurses stated they were familiar with the term forensic nursing, 77% knew that forensic cases require examination and evidence collection, 33% had received training on forensic cases, 72% consider in-service training on forensic nursing necessary, and 74% know that anyone in the chain of evidence preservation can be called to testify in court. The knowledge level of the nurses participating in the study was found to be intermediate. Consequently, it is recommended that forensic nursing courses be planned during undergraduate education, in-service training be conducted periodically, and standard operating procedures be established for forensic case evaluation practices in order to enhance nurses' knowledge and practical skills regarding forensic cases.