Dünya Ticaret Örgütü'nün uyuşmazlık çözüm mekaniması
The dispute settlement mechanism of World Trade Organization
- Tez No: 1008654
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NUR TÜTÜNCÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Milletlerarası Hukuk Bilim Dalı
Özet
Altı bölümden oluşan bu çalışmada Dünya Ticaret Örgütü'nün uyuşmazlık çözüm mekanizması ele alınmıştır. İlk bölümde, iktisadî alanda devletlerarası ilişkiler ve devletin yetkisi açıklanmıştır. İkinci bölümde ise, örgütün geliştirdiği, üye devletler arasında çıkan ticarî uyuşmazlıkların çözümü için getirilen sistemin kaynakları, yargı organlarının yargı ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise, yargılama öncesi safha, istişareler; Panel Heyetleri ve Temyiz Mercii'nin yapısı ve teşekkülü, Panel Heyetleri'nin kurulmasından, kararların Uyuşmazlık çözüm Organı tarafından onayına kadar geçen muhakeme aşamaları ve verdikleri kararlar ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Dördüncü bölümde, yargılamanın tüm safhalarında geçerli olan usul hukuku kuralları belirtilmiştir. Beşinci bölümde, kararların icrası ve müeyyideler bahsi üzerinde durulmuştur. Tezimizin altıncı ve son bölümde, uyuşmazlık çözüm mekanizmasının sunduğu yargısal ve yargı dışı alternatif çözüm yolları irdelenmiştir. Tezin bütününde, Uyuşmazlık Çözümüne ilişkin Usul ve Kurallara dair Mutabakat Metni'nin getirdiği kural ve düzenlemeler, çeşitli uyuşmazlıklarda Panel Heyetleri'nin ve Temyiz Mercii'nin kararları ışığında ve GATT Müktesebatı dikkate alınarak bu sistem anlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis, deals on the subject of the dispute settlement system of World Trade Organization. It consists of six chapters. In the first chapter, WTO is defined in the context of the classification of international organizations, its historical background is explained. The relationship between public international law and international economic law is also held. Second chapter is about the sources of law of the mechanism. The jurisdiction of the juridicial organs, i.e. Panels and Appelate Body, and their terms of reference is included in this chapter. In the third chapter, the special dispute settlement system is described in detail: the means of resolution of trade disputes between member states, the period before the commencement of adjudication, consultations, the proceedings, from the very beginning of the consultations, establishment of the Panels to the adoption of the decisions and rulings by the Dispute Settlement Body. Fourth chapter deals on the procedural rules of the mechanism. Fifth chapter, is he most important part of the mechanism: enforcement. Countermeasures, the sanctions which is authorized by Dispute Settlement Body is the subject of this unit. In the last chapter, both the juridicial and diplomatic means of dispute settlement is held by the comparing with the international commercial arbitration . In the whole thesis, this mechanism held in the light of the legal provisions and norms of the Dispute Settlement Understanding and by the Panel and Appellate Body Reports and the acquis of GATT is not disregarded.