ÇSY performansının temettü politikalarına etkisi
The impact of ESG performance on dividend policies
  1. Tez No: 1008655
  2. Yazar: DEVRİM İNCEDERE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİK ERTUĞRUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Çalışmamızda, birden fazla ÇSY (Çevresel, Sosyal ve Yönetişim) performans değerlendirme yaklaşımı kullanılarak ÇSY performansının temettü dağıtım olasılığı üzerindeki etkisini analiz etmek amaçlanmaktadır. Bildiğimiz kadarıyla, mevcut literatür ÇSY performansını çoğunlukla genel ÇSY puanı ve ÇSY'nin alt boyutları ile ele almaktadır. Ancak çalışmamızda, genel ÇSY puanı ve ÇSY'nin alt boyutlarının yanı sıra işletmelerin olumsuz olaylara katılım göstergesi olan ÇSY Karşıtlık puanının da dahil edilmesiyle hesaplanan ÇSY Birleşik puanı da analiz edilmektedir. Çalışmamızda, finansal kuruluşlar, holdingler ve gayrimenkul sektöründeki işletmeler örneklem dışı tutularak, 2021-2023 yılları arasında kesintisiz olarak ÇSY puanına sahip, BİST'te listelenen 74 işletmeden oluşan bir örneklem üzerinden analizler gerçekleştirilmektedir. Bağımlı değişkenin ikili yapısı (nakit temettü dağıtılıp dağıtılmaması) nedeniyle lojistik regresyon yöntemi kullanılmaktadır. İşletmeler arası gözlemlenmeyen heterojenliği kontrol etmek için Mundlak'ın Korelasyonlu Rastgele Etkiler yaklaşımından faydalanılarak analizler uygulanmaktadır. Analizlerimiz önemli bulgular ortaya koymaktadır. İlk bulgumuz, en yaygın kullanılan ÇSY performans ölçümü olan genel ÇSY puanının, temettü ödeme olasılığı üzerinde pozitif ve istatistiki olarak anlamlı bir etkisinin bulunduğuna yöneliktir. Bu bulgu, daha güçlü sürdürülebilirlik profillerine sahip işletmelerin, temettü ödemeleriyle sonuçlanan paydaş odaklı uygulamaları benimseme olasılığının daha yüksek olduğunu göstermektedir. İkinci bulgumuz, hiçbir bireysel ÇSY alt boyutunun temettü ödeme olasılığı üzerinde istatistiki olarak anlamlı bir etkisinin bulunmadığına yöneliktir. Bu bulgumuz şu şekilde yorumlanmalıdır: Çevresel, sosyal veya yönetişim alanlarındaki alana özel iyileştirmeler, tek başlarına temettü ödeme olasılığı üzerinde anlamlı bir etki yaratmak için yeterli değildir. Üçüncü bulgumuz, genel ÇSY puanına benzer şekilde, ÇSY Birleşik puanının da geleneksel anlamlılık seviyelerinde temettü ödeme olasılığını olumlu yönde etkilediğine yöneliktir. Bu bulgumuz, işletmenin olumsuz olaylara maruziyetinin dikkate alındığı bütünsel bir sürdürülebilirlik çerçevesinin önemini vurgulamaktadır. Son olarak, Mundlak'ın Korelasyonlu Rastgele Etkiler yaklaşımı, bulgularımızın işletmeler arası farklılıklardan ziyade işletme içi değişikliklerden kaynaklandığını güçlü bir biçimde ortaya koymaktadır. Bulgularımız, uygulayıcılar ve yatırımcılar için verimli iç görüler sunmakta ve ÇSY'nin bütünsel bir yaklaşım olduğunu göstermektedir. Bu nedenle, yöneticiler yalnızca bireysel ÇSY alt boyutlarına odaklanmak yerine, kapsamlı ve entegre sürdürülebilirlik uygulamalarını benimsemeye daha fazla ilgi göstermelidir. Dahası, yöneticiler ÇSY'yi yalnızca bir uyumluluk veya itibar aracı olarak değil, çalışmamızda temettü dağıtım olasılığı ile temsil edilen paydaş odaklı uygulamaları hayata geçirme şansı yaratan stratejik bir kaldıraç olarak görmelidir. Bulgularımız, yatırımcılar açısından, ÇSY puanını alt boyutlardan ziyade bir bütün olarak ele almanın, gelecekteki temettü politikaları hakkında uygun çıkarımlar üretebileceğini göstermektedir. Genel olarak, çalışmamız, yalnızca genel ÇSY performans göstergesi için değil, aynı zamanda bireysel ÇSY alt boyutları ve ÇSY Birleşik puanı için de sonuçlar ortaya koyarak temettü politikası literatürüne katkıda bulunmaktadır. Buna ek olarak, ÇSY performansının temettü politikası üzerindeki etkisinin kaynağının işletme içi iyileştirmeler olduğunun gösterilmesi ile de literatüre katkı sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the impact of ESG performance on dividend distribution probability by using multiple ESG performance evaluation approaches. To our knowledge, the existing literature takes ESG performance into account with the overall ESG score and the individual pillars of ESG (Environmental, Social, and Governance). However, in this study, in addition to the overall ESG Score and its individual pillars, the ESG Combined Score, which incorporates the ESG Controversy score representing the exposure of the firm to negative events, is also analyzed. In this study, by excluding financial firms, holdings and real estate sector firms, we perform our analyses based on a sample consisting of 74 firms listed on BIST with uninterrupted ESG Scores during 2021-2023. Due to the binary structure of the dependent variable, which is whether a firm distributes cash dividends, the logistic regression method is employed. In order to control for unobserved heterogeneity across firms, the Mundlak's Correlated Random Effects approach is utilized. Our analyses point out several significant findings. First, the overall ESG score, which is the most commonly used ESG performance measurement, has a positive and statistically significant impact on dividend payment probability. This finding indicates that firms with stronger sustainability profiles are more likely to implement stakeholder-focused practices resulting in dividend payments. Second, no individual ESG pillar has a statistically significant impact on dividend payment probability. This finding should be interpreted as follows: Isolated improvements in environmental, social, or governance pillars are insufficient to create a meaningful effect on dividend policy standalone. Third, similar to the overall ESG score, the ESG Combined Score positively affects dividend payment probability at conventional significance levels. This underscores the importance of a holistic sustainability framework, where the involvement of the firm in negative events is considered. Last, the Mundlak's Correlated Random Effects approach strongly reveals that these outcomes spring from within-firm changes rather than differences across firms. This outcome indicates that ESG operates as a dynamic driver of dividend policy, with its impact emerging from within-firm improvements rather than cross-sectional differences. Our outcomes provide fruitful insights for practitioners and investors. Our findings indicate that ESG is a holistic approach. Therefore, instead of focusing solely on individual ESG pillars, managers should be more interested in adopting comprehensive and integrated sustainability practices. Furthermore, managers should not view ESG merely as a compliance or reputational tool, but as a strategic lever creating a chance to implement stakeholder-focused practices, which is proxied by dividend payment probability in our study. For investors, our results suggest that considering the ESG score as a whole, rather than its pillars, may generate convenient inferences regarding future dividend policies. Overall, our study contributes to the dividend policy literature by documenting results not only for the generic ESG performance metric but also for the individual ESG pillars, together with the ESG Combined Score. We also contribute to the literature by showing the source of the impact of ESG performance on dividend policy, which is primarily driven by within-firm improvements.