Lojistik regresyon analizi ve pazarlama araştırmalarında bir uygulama
  1. Tez No: 100867
  2. Yazar: SELÇUK KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BURÇ ÜLENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
ÖZET Basit ve çoklu regresyon analizleri, bağımlı değişken ile açıklayıcı değişken ya da değişkenler arasındaki matematiksel bağıntıyı analiz etmekte kullanılmaktadır Bu yöntemlerin uygulanabileceği veri setlerinde bağımlı değişkenin normal dağılım göstermesi, bağımsız değişkenlerin normal dağılım gösteren değişken ya da değişkenlerden oluşması ve hata terimlerinin varyansının e s N(0,a2) parametreli normal dağılım göstermesi gerekir. Bu ve benzeri koşulların yerine getirilmemesi durumunda basit ya da çoklu regresyon uygulanmaz. Bu ve benzeri durumlar genelikle evet-hayır verilen cevaplı durumlarda, yani kategorik değişkenlerin cevap olarak alındığı durumlarda karşımıza çıkmaktadır. Lojistik regresyon; cevap değişkenlerinin kategorik, iki değerli, üçlü ve çoklu kategorilerde gözlendiği durumlarda açıklayıcı değişkenlerle neden sonuç ilişkisini belirlemede yararlanılan bir yöntemdir. Açıklayıcı değişkenlere göre cevap değişkenin beklenen değeri olasılık olarak elde edildiği bir regresyon yöntemidir. Bu çalışmada, lojistik regresyon yöntemi kullanılarak Adana'da yapılan afet konutlarına depremzedelerin yerleşmek yerine kendi yaptıkları konutları tercih etmelerine en fazla etkisi olan unsurlar bulunmaya çalışılmıştır. Bu unsurlar bulunurken konut özellikleri altı ana gruba ayrılarak herbir grup da kendi içinde alt gruplara ayrılarak soruformu dizayn edilmiştir. Herbir grup ve alt gruplardan daha önce oturulan konutlar ile afet konutlarından memnuniyet düzeyleri ve bu faktörlere verilen önem düzeyleri alınmaya çalışılmıştır. Bu şekilde her bir faktör önce oturulan konutlar ve sonra da afet konutları bazında analiz edilebilmeye müsait hale getirilmiştir. Bu etki hesaplanırken de Lojistik regresyon yöntemiyle“Şu anda afet konutlarında oturuyor musunuz?”sorusuna cevap aranmıştır. Dışarıdan bakıldığında her türlü olanağı bulunduğu düşünülen afet konutlarına kişilerin yerleşmek yerine yine kendilerinin yaptığı ve afet konutlarına oranla daha az konforlu olduğu düşünülen bu konutlarda kalmalarına en fazla etkisi olan ana faktörlerin“bina özellikleri”ve“yaşanan kişiler”olduğu ortaya çıkmıştır. IX
Özet (Çeviri)
SUMMARY Linear and multiple regression method is used to analyses the mathematical relation between the dependent and independent. This method can be used in data sets where the dependent variable has a normal distribution and independent variables have normal distribution or error variances should present also e = N(0,a2) normal distribution. If these above mention requirements are not fulfilled linear and multiple regression analyses technique can not used. This situation appears when categoric variables are taken as answers. When answering variables are categoric, two, three or even multiple valued. Logistic regression method is used to determine the result-reason relation of the independent variables. This analysis technique reviles the expected values probability of the answering variable in accordance with the independent variable. In this study, logistic regression method is used to analyses the main facts of the preference of the Adana earthquake victims to live in their own constructed housing rather then to move in government build housing. The questioner is designed in six main groups to cover housing facilities and each facility in to six sub groups questions. Each group and sub group question are designed to find the satisfaction level of the victims previous housing and government housing facilities and their importance over the victims preferences. The questionary enabled us to compare each factor over the governmental housing and self build housing. In order to calculate this effect with logistic regression method the answers of this following question are seeked“currently do you live in governmental housing?”The governmental housing provides good comfort over earthquake victims their own housing; however, their preference is effected by building facilities and neighbours.