Acil servise st elevasyonlu miyokard enfarktüsü kliniği ile başvuran hastalarda koroner anjiyografi öncesi ve sonrası galektin-1 ve galektin-3 düzeylerinin troponin düzeyindeki değişimle karşılaştırılması ve prognozla ilişkisi
Comparison of pre- and post-coronary angiography galectin-1 and galectin-3 levels with changes in troponin levels and their association with prognosis in patients presenting to the emergency department with st- segment elevation myocardial infarction
- Tez No: 1008688
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERTAN CÖMERTPAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, acil servise ST segment elevasyonlu miyokard enfarktüsü kliniği ile başvuran hastalarda, koroner anjiyografi öncesi ve sonrası galektin-1 ve galektin-3 düzeylerindeki değişimi değerlendirmek; bu biyobelirteçlerin yüksek duyarlıklı kardiyak troponin düzeylerindeki değişim ile ilişkisini incelemek ve prognozu öngörmedeki potansiyel rollerini ortaya koymaktır. Yöntem: Bu çalışma, Mart 2025-Kasım 2025 tarihleri arasında Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi'ne ST elevasyonlu miyokard enfarktüsü kliniği ile başvuran hastalarda gerçekleştirilen prospektif, gözlemsel bir çalışmadır. Çalışmaya ST segment elevasyonlu miyokard enfarktüsü tanısı konulan ve koroner anjiyografi uygulanan hastalar dahil edilmiştir. Hastaların demografik ve klinik verileri kaydedilmiştir. Hastalardan koroner anjiyografi öncesi ve sonrası dönemde alınan venöz kan örneklerinde galektin-1, galektin-3 ve yüksek duyarlıklı kardiyak troponin düzeyleri ölçülmüştür. Biyobelirteç düzeylerindeki değişimler karşılaştırılmış ve galektin-1 ile galektin-3 değişimlerinin troponin değişimi ile ilişkisi analiz edilmiştir. Ayrıca biyobelirteçler ile sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonu arasındaki ilişki incelenmiş ve prognostik performansları değerlendirilmiştir. İstatistiksel analizler SPSS programı kullanılarak gerçekleştirilmiş, p<0,05 değeri anlamlı kabul edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastalarda koroner anjiyografi öncesi ve sonrası dönemde troponin, galektin-1 ve galektin-3 düzeylerinde artış saptandı. Biyobelirteçlerdeki bu değişimlerin birbiri ile ilişkisi değerlendirildiğinde, değişkenler arasında zayıf düzeyde korelasyonlar gözlenmiş ancak bu ilişkilerin istatistiksel olarak anlamlı olmadığı belirlendi (p>0,05). Biyobelirteç değişimleri ile sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonu değişimi arasındaki ilişki incelendiğinde ise genel hasta grubunda anlamlı bir ilişki saptanmadı. Bununla birlikte, komorbiditesi olmayan hasta alt grubunda ise galektin-3 düzeyi ile sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonu arasında negatif yönlü bir ilişki olduğu gözlendi. Sonuç: Bu çalışma, ST segment elevasyonlu miyokard enfarktüsü hastalarında galektin-1 ve galektin-3 düzeylerinin troponinden farklı patofizyolojik süreçleri yansıtabileceğini göstermektedir. Bu durum, akut miyokard hasarının değerlendirilmesinde biyobelirteçlerin tek başına değil, birbirini tamamlayıcı şekilde ele alınmasının önemini ortaya koymaktadır. Her ne kadar galektin düzeyleri ile troponin ve ejeksiyon fraksiyonu arasında genel hasta grubunda anlamlı bir ilişki saptanmamış olsa da, özellikle komorbiditesi olmayan hastalarda galektin-3'ün sol ventrikül fonksiyonları ile ilişkili olabileceği gözlenmiştir. Bu bulgular doğrultusunda, galektinlerin ST segment elevasyonlu miyokard enfarktüsü hastalarında klinik değerlendirmeye katkı sağlayabilecek tamamlayıcı biyobelirteçler olarak kullanılabileceği ve uygun hasta alt gruplarında prognozun öngörülmesinde faydalı olabileceği düşünülmektedir. Ancak bu kullanımın netleştirilebilmesi için daha geniş ve uzun dönemli çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Prognosis in Patients Presenting to the Emergency Department with ST- Segment Elevation Myocardial Infarction Objective: The aim of this study was to evaluate the changes in galectin-1 and galectin-3 levels before and after coronary angiography in patients presenting to the emergency department with ST-segment elevation myocardial infarction, to investigate the relationship between these biomarkers and changes in high-sensitivity cardiac troponin levels, and to determine their potential roles in predicting prognosis. Material and Methods: This study was a prospective, observational study conducted between March 2025 and November 2025 in patients presenting to the Emergency Department of Gülhane Training and Research Hospital with ST-segment elevation myocardial infarction. Patients diagnosed with ST-segment elevation myocardial infarction and who underwent coronary angiography were included in the study. Demographic and clinical data of the patients were recorded. Galectin-1, galectin-3, and high-sensitivity cardiac troponin levels were measured in venous blood samples obtained before and after coronary angiography. Changes in biomarker levels were compared, and the relationship between changes in galectin-1 and galectin-3 and changes in troponin was analyzed. Additionally, the relationship between biomarkers and left ventricular ejection fraction was examined, and their prognostic performance was evaluated. Statistical analyses were performed using the SPSS software, and a p- value of <0.05 was considered statistically significant. Results: An increase in troponin, galectin-1, and galectin-3 levels was observed in patients included in the study in the pre- and post-coronary angiography periods. When the relationships between these changes in biomarkers were evaluated, weak correlations were observed among the variables; however, these relationships were not statistically significant (p>0.05). When the relationship between changes in biomarkers and changes in left ventricular ejection fraction was examined, no significant association was found in the overall patient group. However, in the subgroup of patients without comorbidities, a negative correlation was observed between galectin-3 levels and left ventricular ejection fraction. Conclusion: This study demonstrates that galectin-1 and galectin-3 levels may reflect pathophysiological processes different from troponin in patients with ST- segment elevation myocardial infarction. This finding highlights the importance of evaluating biomarkers not individually but in a complementary manner in the assessment of acute myocardial injury. Although no significant association was found between galectin levels and troponin or ejection fraction in the overall patient group, galectin-3 was observed to be associated with left ventricular function, particularly in patients without comorbidities. In light of these findings, galectins may be considered as complementary biomarkers that could contribute to clinical assessment in patients with ST-segment elevation myocardial infarction and may be useful in predicting prognosis in selected patient subgroups. However, further large-scale and long-term studies are needed to clarify their clinical utility.