Vision of humanity in Kazuo Ishiguro's Never Let Me Go and Klara and the Sun
Kazuo İshiguro'nun Beni Asla Bırakma ve Klara ve Güneş romanlarında i̇nsanlık algısı
  1. Tez No: 1008712
  2. Yazar: AYSEN RABİA AYYILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKŞEN ARAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Kazuo Ishiguro'nun kurgusunda insan olmanın ne anlama geldiğini tartışmakta, özellikle Never Let Me Go (2005) ve Klara and the Sun (2021) üzerine odaklanmakta ve bu soruları posthümanist düşünceler çerçevesinde ele almaktadır. Posthümanizm, insanlığın geleneksel tanımlarını sorgulayan ve insan özelliklerini biyolojik sınırların ötesinde araştıran bir bakış açısıdır. Romanlar, insan olmanın yalnızca biyoloji veya kökene bağlı olmadığını, aynı zamanda duygular, empati, bağlılık ve duygusal farkındalıkla ilgili olduğunu göstermektedir. Never Let Me Go'da klonlar duygular yaşar, ancak bunlar üzerinde tam olarak hareket edemezler. Klara and the Sun'da ise yapay bir varlık gözlemler, hisseder ve duygusal ve ilişkisel bağlar kurar; bu, insan benzeri özelliklerin insan bedeni dışında da ortaya çıkabileceğini gösterir. Genel olarak, tez, insan olmanın biyoloji veya kökene bağlı olmaktan ziyade, duyguları deneyimleme, ilişkiler kurma ve başkalarına yanıt verebilme kapasitesine bağlı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis discusses what it means to be human in Kazuo Ishiguro's fiction, focusing on Never Let Me Go (2005) and Klara and the Sun (2021), and approaches these questions through posthumanist ideas. Posthumanism is a perspective that questions traditional definitions of humanity and explores human qualities beyond biological limits. The novels show that being human is not just about biology or origin, but about feelings, empathy, attachment, and emotional awareness. In Never Let Me Go, clones experience emotions but cannot fully act on them. In Klara and the Sun, an artificial being observes, feels, and forms emotional and relational bonds, showing that human-like qualities can appear outside the human body. Overall, the thesis demonstrates that being human depends on the capacity to experience emotions, form relationships, and respond to others, rather than on biology or origin.