Üniversite öğrencilerinin ebeveyn bağlanma stillerinin romantik ilişki doyumları ve akademik başarıları ile ilişkisi
The relationship between university students parental attachment styles romantic relationship satisfaction and academic achievement
- Tez No: 1008769
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAHRAMAN KIRAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, üniversite öğrencilerinin ebeveyn bağlanma stillerinin akademik başarıları ve romantik ilişki doyumları ile ilişkisini incelemektir. Araştırma, ilişkisel tarama modeli kapsamında yürütülmüştür. Çalışmanın örneklemini, farklı fakültelerde öğrenim gören üniversite öğrencileri oluşturmaktadır. Veri toplama sürecinde Kişisel Bilgi Formu, Ana-Babaya Bağlanma Ölçeği ve Romantik İlişki Doyumu Ölçeği kullanılmıştır. Akademik başarı, öğrencilerin öz bildirimlerine dayalı genel not ortalamaları esas alınarak değerlendirilmiştir. Verilerin analizinde betimleyici istatistiklerin yanı sıra korelasyon ve regresyon analizlerinden yararlanılmıştır. Araştırma bulguları, babaya bağlanma ile romantik ilişki doyumu arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğunu göstermektedir. Ayrıca babaya bağlanmanın, romantik ilişki doyumunu anlamlı biçimde yordadığı belirlenmiştir. Buna karşılık, anneye bağlanmanın romantik ilişki doyumu üzerinde anlamlı bir yordayıcı olmadığı saptanmıştır. Romantik ilişki doyumu ile akademik başarı arasında ise düşük düzeyde ancak istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Elde edilen bulgular, ebeveyn bağlanma stillerinin üniversite öğrencilerinin romantik ilişki doyumları ile ilişkili olduğunu, ancak akademik başarı üzerinde doğrudan bir etkisinin bulunmadığını ortaya koymaktadır. Bu sonuçlar, üniversite döneminde ebeveyn bağlanmasının romantik ilişkiler bağlamında daha belirgin bir rol oynadığını, akademik başarının ise farklı bireysel ve çevresel faktörlerden etkilendiğini düşündürmektedir. Araştırmanın, üniversite öğrencileriyle yürütülen psikolojik danışmanlık ve rehberlik çalışmalarına katkı sağlayacağı ve bağlanma temelli yaklaşımların romantik ilişki doyumu çerçevesinde ele alınmasının yararlı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between parental attachment styles of university students and their academic achievement and romantic relationship satisfaction. The research was conducted using a relational survey model. The sample of the study consists of university students studying at different faculties. Data were collected using the Personal Information Form, the Parent Attachment Scale, and the Romantic Relationship Satisfaction Scale. Academic achievement was evaluated based on students' self-reported grade point averages. In the analysis of the data, descriptive statistics as well as correlation and regression analyses were employed. The findings of the study indicate that there is a positive and significant relationship between attachment to father and romantic relationship satisfaction. In addition, attachment to father was found to significantly predict romantic relationship satisfaction. In contrast, attachment to mother was not found to be a significant predictor of romantic relationship satisfaction. It was also concluded that attachment to mother and father did not significantly predict academic achievement. The results reveal that parental attachment styles are related to university students' romantic relationship satisfaction, whereas they do not have a direct effect on academic achievement. These findings suggest that during the university period, parental attachment plays a more prominent role in the context of romantic relationships, while academic achievement is influenced by various individual and environmental factors. The study is considered to contribute to psychological counseling and guidance services conducted with university students and suggests that attachment-based approaches may be beneficial when addressed within the framework of romantic relationship satisfaction.