Potential of Zakat Al-Ushr as a tool for poverty alleviation: A micro-level study of two villages in Bangladesh
Yoksullukla mücadele için bir araç olarak Üşr Zekatının potansiyeli: Bangladeş'te iki köyde mikro düzeyde bir çalışma
  1. Tez No: 1008773
  2. Yazar: MOHAMMAD NADİMUR RAHMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. Ataul Huq Pramanik
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Din, Econometrics, Economics, Religion
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Internatıonal Islamıc Unıversıty Malaysıa
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat (ingilizce) Bilim Dalı
Özet
Yoksulluk Bangladeş'te insanların karşılaştığı önemli bir sorundur. Hükümet ve sivil toplum kuruluşlarının yanı sıra diğer birçok İslami kurum da dahil olmak üzere örgütler ülkede yoksulluk sorununu çözmek için çalışıyor. Başarılarının sınırlı olması nedeniyle, toplumdaki yoksulluğun azaltılmasını hızlandırmak için çeşitli politika ve stratejilere ihtiyaç vardır. Örneğin, Zekat Yönetim Merkezi (ZYM), İslami bakış açısına dayalı olarak Zekatı yoksulluğun azaltılması için kullanmak amacıyla kurulmuş bir kurumdur. ZYM gibi kurumların tarım ağırlıklı bir ekonomi olan Bangladeş'ten Zekat Al-Ushr gibi fonları harekete geçirmesiyle, geçim sıkıntısının yanı sıra küçük çiftçilerin yaşadığı yoksulluk sorununu çözme fırsatları artacaktır. Bu çalışma, temel gıda (pirinç) net çeltik üretimi, Üşr Zekatı için gerekli olan Nisabı aşan çiftçilerden toplanabilecek Uşr Zekatı miktarını tahmin etmeye çalışmaktadır. Bunun için Rajshahi bölgesinde bulunan iki Bangladeş köyünü seçtik; Nouba ve Khamarkandi. Köyler iki farklı ilçede bulunmaktadır. Uygun örnekleme dayalı olarak her köyden 100 çiftçi hanesi yanıtlayıcı olarak seçilmiştir. Bu nedenle, bu çalışma için toplam 200 çiftçi hanesi seçilmiştir. Amacımız Nisab bazında Zekat ödemekle yükümlü olan çeltik çiftçilerinin sayısını, yani gerekli tüm masrafları hesaba kattıktan sonra belirlemektir. Bulgularımız Uşr tahsilatında bir boşluk olduğunu gösteriyor; bu da gerçekte ne kadar toplanabileceğine ve halihazırda ne kadar ödenmiş olduğuna ve bunun aşırı yüksek olabileceğine işaret ediyor. Bunun temel nedeni, Müslüman çiftçilerin günde beş vakit namaz kıldıkları bildirilmesine rağmen, Öşür Zekatını ödeme konusunda motivasyonlarının olmamasıdır. Hükümetin ZYM gibi kurumları teşvik etme çabalarının olmayışı aynı zamanda Zekat-ul-Ushr'un zayıf tahsilatını da açıklamaktadır. Dolayısıyla bu çalışma, ZYM'nin yoksulluğun azaltılması için ek fonları harekete geçirmesi gerektiğini öne sürmektedir. Bulgularımıza dayanarak, bu çalışma ayrıca Bangladeş hükümetine, özellikle Bangladeş'teki geçimini çeltikten sağlayan çiftçilerin yaşadığı yoksulluğu hızlı bir şekilde azaltma hedefini gerçekleştirmek için ZYM modelini kopyalamak için gerekli politika önlemlerini almasını önermektedir.
Özet (Çeviri)
Poverty is a major problem confronted by people in Bangladesh. Organizations including government and non-government agencies as well as many other Islamic institutions have been working in the country to solve the problem of poverty. Due to their limited success, several policies and strategies are needed to ensure faster reduction of poverty in the society. For instance, the Centre for Zakat Management (CZM) is an institution that has been established with the objective of utilizing the Zakat for poverty alleviation based on Islamic perspective. Once institutions like CZM start mobilizing funds such as Zakat Al-Ushr from an agro-dominated economy in Bangladesh, opportunities for addressing the problem of poverty experienced by subsistence as well as small farmers will be widened. This study attempts to estimate the amount of Zakat Al-Ushr that can be collected from farmers whose net paddy production of staple food (rice) exceeds the Nisab required for Zakat Al-Ushr. To do that we selected two Bangladeshi villages located in the Rajshahi division; Noubaria and Khamarkandi. The villages are situated in two different districts. From each village, 100 farming households were selected as respondents based on convenient sampling. Therefore, a total of 200 farming households were selected for this study. Our objective is to identify the number of paddy farmers who are obliged to pay Zakat based on Nisab – the amount after taking into account of all the required costs. Our findings suggest a gap in Ushr collection, implying how much that could actually be collected and how much has already been paid that could be extremely high. This is primarily because there is lack of motivation for Muslim farmers to pay Zakat Al-Ushr even though they reported praying five times daily. The absence of efforts by the government to promote institutions like CZM also explains the poor collection of Zakat Al-Ushr. Hence, this study suggests that CZM should mobilize additional funds for poverty alleviation. Based on our findings, this study further suggests to the government of Bangladesh to take the necessary policy measures to replicate the model of CZM to materialize the goal of rapid reduction of poverty experienced particularly by the subsistence paddy farmers in Bangladesh.