Yabancı dil olarak Türkçe öğretenlerin teknoloji kaygısı ile Web 2.0 araçları kullanımı arasındaki ilişki
The relationshi̇p between technology anxiety and the use of Web 2.0 tools among teachers of Turkish as a foreign language
  1. Tez No: 1008774
  2. Yazar: SEDA NUR YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEMET KOÇYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yabancılara Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, yabancılara Türkçe öğretimi alanında görev yapan öğreticilerin teknoloji kaygısı düzeyleri ile Web 2.0 araçlarını kullanım düzeyleri arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Dijital gelişmelerin eğitim süreçlerini derinden etkilediği günümüzde, öğreticilerin bu değişime ne kadar uyum sağlayabildikleri ve teknolojiyi eğitim amaçlı kullanma becerileri önem kazanmaktadır. Ancak öğreticilerin teknolojiye yönelik kaygıları, bu uyum sürecini olumsuz etkileyebilmekte ve dijital araçların kullanımında bazı sınırlılıklara yol açabilmektedir. Araştırma, ilişkisel tarama modeliyle yürütülmüş; veri toplama aracı olarak“Teknoloji Kaygısı Ölçeği”ile“Web 2.0 Araçları Kullanım Ölçeği”kullanılmıştır. 2024–2025 eğitimöğretim yılında farklı kurumlarda yabancılara Türkçe öğretimi alanında görev yapan 202 öğreticiden elde edilen veriler SPSS programı ile analiz edilmiştir. Betimsel istatistiklerin yanı sıra ANOVA, t-testi ve korelasyon analizlerinden yararlanılmıştır. Bulgular, öğreticilerin teknoloji kaygısı düzeylerinin orta seviyede, Web 2.0 araçlarını kullanım düzeylerinin ise genellikle yüksek olduğunu göstermiştir. Ayrıca teknoloji kaygısı ile Web 2.0 araçlarını kullanım düzeyleri arasında anlamlı ve ters yönlü bir ilişki belirlenmiştir. Başka bir ifadeyle, öğreticilerin Web 2.0 araçlarını daha sık ve etkili biçimde kullanmaları, teknolojiye yönelik kaygılarını azaltmaktadır. Araştırmanın sonunda, öğreticilerin dijital yeterliklerini artırmak ve teknolojiye ilişkin kaygılarını azaltmak amacıyla hizmet içi eğitim programlarının planlanması önerilmiştir. Bu doğrultuda, Web 2.0 araçlarının pedagojik temelli ve sürdürülebilir biçimde kullanımının teşvik edilmesinin dijital eğitim ortamlarına uyumu güçlendireceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between technology anxiety levels and the use of Web 2.0 tools among teachers who teach Turkish as a foreign language. In today's world, where technological developments are rapidly integrated into educational environments, the extent to which teachers adapt to this digital transformation and their ability to use technology for pedagogical purposes are of great importance. However, the anxiety teachers experience regarding technology can negatively affect this integration process and cause various limitations in the use of digital tools. The research was conducted within the framework of the relational survey model, using the“Technology Anxiety Scale”and the“Web 2.0 Tools Usage Scale”as data collection tools. Data were collected during the fall semester of the 2024–2025 academic year from teachers working in various institutions who teach Turkish as a foreign language. The data were analyzed using the SPSS software. In addition to descriptive statistics, correlation, t-test and ANOVA analyses were employed. The findings revealed that the teachers' technology anxiety levels were moderate, whereas their levels of using Web 2.0 tools were generally high. Additionally, a significant negative relationship has been identified between technology anxiety and the level of use of Web 2.0 tools. In other words, the more frequently and effectively instructors use Web 2.0 tools, the more it contributes to the reduction of their anxiety towards technology. As a result of the research, it has been suggested to organize in-service training programs aimed at improving instructors' technological competencies and reducing their anxiety levels. In this context, supporting the pedagogical and sustainable use of Web 2.0 tools is believed to enhance adaptation to increasingly digitalized educational environments