Suriye'de Baas iktidarının panoraması: Teşekkül, tahkim ve tasfiye
Panorama of the Ba'ath regime in Syria: Formation, consolidation, liquidation
- Tez No: 1008832
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜN TURSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Ortadoğu siyasal tarihi, otoriter rejimlerin uzun süreli hâkimiyeti ve bu rejimlerin ani, kademeli çöküşleriyle şekillenmiştir. Bu bağlamda, Suriye'de Baas rejiminin yaşadığı dönüşüm ve nihayetinde çöküşe sürüklenişi hem ülke siyaseti açısından hem de bölgesel ve uluslararası ilişkiler bakımından dikkate değer bir inceleme alanı sunmaktadır. Özellikle 2011 yılında başlayan halk ayaklanmaları ve sürecin iç savaşa evrilmesi, rejimlerin kırılganlıklarını, mevcudiyette tarih sahnesinde var olan ama soyut etkiler yaratan mezhepçiliğin somut sonuçlarını, toplum-devlet ilişkilerinin sınırlarını ve dış müdahalelerin etkilerini göstermiştir. Bu çalışmanın amacı, Suriye'de Baas rejiminin çöküşüne giden süreci çok boyutlu bir bakışla incelemektir. Çalışma, rejimin kurumsallaşmasından başlayarak toplumsal, ekonomik ve siyasal krizlere; iç ve dış dinamiklerin etkileşiminden uluslararası aktörlerin rolüne kadar geniş bir perspektiften analiz yapmayı hedeflemektedir. Tez nitel araştırma yöntemlerinden 'tarihsel yöntem' ve 'vaka incelemesi' tercih edilmiştir. Kaynaklar taranırken birincil kaynaklar olan parti tüzükleri, resmi bildiriler ve ikincil kaynaklar olan akademik makaleler, kitaplar, gazete metinleri kullanılmıştır. Çalışma da Tarihi Araştırma Yöntemi ve Betimsel Araştırma Yöntemi tercih edilmiş olup araştırma kapsamında; Baas Partisi'nin kurucu metinleri, liderlerin hitapları ve resmi devlet söylemleri incelenmiştir. Bu analiz yöntemiyle, rejimin iktidarını meşrulaştırmak için kullandığı 'Arap milliyetçiliği', 'direniş ekseni' ve 'sekülerizm' gibi kavramların tarihsel süreç içerisindeki dönüşümü ve rejimin çözülme sürecindeki etkisi irdelenmiştir. Nihayetindeki tez, Baas rejimini çöküşe götüren süreçleri, ideolojik krizini, yönetsel zaaflarını ve çözülme sürecini, Suriye örneği üzerinden bütüncül bir yaklaşımla inceleyerek, otoriter sistemlerin dönüşüm veçözülme biçimlerine ilişkin literatüre katkı sunmayı hedeflemektedir. Bu yönüyle tez, Suriye örneği ile otoriter rejimlerin çöküşünü açıklamaya yönelik literatüre de katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The political history of the Middle East has been characterized by the long-term dominance of authoritarian regimes and their subsequent abrupt or gradual collapses. In this context, the transformation and eventual drift toward collapse of the Ba'ath regime in Syria offers a significant field of study for both domestic politics and regional and international relations. Specifically, the popular uprisings that began in 2011 and the evolution of this process into a civil war have demonstrated the vulnerabilities of such regimes, the concrete consequences of sectarianism which exists historically but often exerts abstract influences the limits of state-society relations, and the impact of external interventions. The objective of this study is to examine the process leading to the collapse of the Ba'ath regime in Syria through a multidimensional lens. Starting from the institutionalization of the regime, the study aims to analyze a wide spectrum of factors, including social, economic, and political crises, the interaction between domestic and foreign dynamics, and the role of international actors. Regarding methodology, this thesis employs 'historical method' and 'case study' both of which are qualitative research methods. The literature review encompasses primary sources, such as party statutes and official communiqués, as well as secondary sources, including academic articles, books, and journalistic texts. Both Historical Research and Descriptive Research methods were utilized within the scope of this study; furthermore, the founding documents of the Ba'ath Party, leaders' speeches, and official state discourses were analyzed. Through this analytical framework, the transformation of concepts used by the regime to legitimize its power such as 'Arab nationalism,' the 'axis of resistance,' and 'secularism' is scrutinized within their historical trajectory, alongside their impact on the process of the regime's disintegration. Ultimately, by examining the processes that led the Ba'ath regime to collapse, its ideological crises, administrative weaknesses, and dissolution through a holistic approach to the Syrian case, this thesis aims to contribute to the literature regarding the transformation and dissolution patterns of authoritarian systems.