Kültür ve girişimcilik niyeti ilişkisi: Ülkeler arası bir araştırma
The relationship between culture and entrepreneurial intention: A cross-country study
- Tez No: 1008835
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik ve Ticaret Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, kültürel boyutların girişimcilik niyeti ile ilişkisini ülkeler düzeyinde karşılaştırmalı olarak incelemiştir. Girişimcilik niyeti, bireylerin kendi işlerini kurmaya yönelik eğilimlerini ifade eden önemli bir gösterge olup, ülkeler arasında belirgin farklılıklar göstermektedir. Literatürde bu farklılıkların yalnızca ekonomik faktörlerle değil, kültürel değerlerle de ilişkisi olduğu vurgulanmaktadır. Bu bağlamda çalışmada, kültürel değerler ile girişimcilik niyeti arasındaki ilişki Hofstede'nin Kültürel Boyutlar Teorisi çerçevesinde ele alınmıştır. Araştırmada, Küresel Girişimcilik Monitörü veri tabanından elde edilen girişimcilik niyeti göstergeleri ile Hofstede'nin Kültürel Boyutlar Veri Matrisi kullanılmıştır. Çalışma kapsamında 59 ülkeye ait veriler analiz edilmiş; altı kültürel boyut her bir ülke için düşük ve yüksek düzeyde gruplara ayrılarak girişimcilik niyeti ortalamaları bağımsız örneklemler t-testi kullanılarak karşılaştırılmıştır. Analiz sonuçları, kültürel boyutlar ile girişimcilik niyeti arasındaki ilişkinin tek yönlü ve evrensel olmadığını ortaya koymaktadır. Güç mesafesi, bireycilik/toplulukçuluk ve uzun vadeli/kısa vadeli yönelim boyutlarında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar tespit edilmiş; ancak bu farklılıkların literatürde öngörülen yönün tersine gerçekleştiği görülmüştür. Buna karşılık belirsizlikten kaçınma, erillik dişillik ve hoşgörülü/kısıtlayıcı yönelim boyutlarında girişimcilik niyeti açısından anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Bu bulgular, girişimcilik niyetinin belirli kültürel özelliklerle sınırlı bir olgu olmadığını; farklı kültürel bağlamlarda farklı motivasyonlarla şekillenebildiğini göstermektedir. Sonuç olarak bu çalışma, kültürel boyutlar ile girişimcilik niyeti arasındaki ilişkinin bağlamsal ve çok boyutlu bir yapıya sahip olduğunu ortaya koymakta; kültür-girişimcilik literatüründeki genelleştirici yaklaşımları sorgulayarak daha bütüncül ve karşılaştırmalı analizlere duyulan ihtiyaca dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the relationship between cultural differences and entrepreneurial intention at the country level through a comparative approach. Entrepreneurial intention represents individuals' inclination to start their own businesses and constitutes an important antecedent of entrepreneurial behaviour, showing significant variation across countries. The literature emphasizes that these differences are not solely related to economic factors but are also closely associated with cultural values. Accordingly, the relationship between cultural dimensions and entrepreneurial intention is analysed within the framework of Hofstede's Cultural Dimensions Theory. The study utilizes indicators of entrepreneurial intention obtained from the Global Entrepreneurship Monitor (GEM) database, together with Hofstede's Cultural Dimensions Data Matrix. Data from 59 countries were analysed, and the six cultural dimensions were classified as either low or high for each country. Differences in mean entrepreneurial intention between these groups were examined using independent samples t-tests. The results reveal that the relationship between cultural dimensions and entrepreneurial intention is neither unidirectional nor universal. While statistically significant differences were identified for the dimensions of power distance, individualism/collectivism, and long-term/short-term orientation; however, these differences emerged in the opposite direction to that predicted in the literature. In contrast, no statistically significant differences were found for uncertainty avoidance, masculinity/femininity, and indulgence/restraint. These findings indicate that entrepreneurial intention is not confined to specific cultural characteristics but may be shaped by different motivations across diverse cultural contexts. Overall, the results suggest that entrepreneurial intention is shaped by context-specific and multidimensional cultural dynamics rather than by fixed cultural characteristics.