Exploring the link between ESG performance and financial ratios: an analysis on Turkish firms
ESG performansı ile finansal oranlar arasındaki ilişkinin incelenmesi: Türkiye'deki firmalar üzerine bir analiz
- Tez No: 1008869
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA DİLVİN TAŞKIN YEŞİLOVA, DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA ALP COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finansman Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türk şirketlerinin ESG puanlarını etkileyen firmaya özgü finansal değişkenlere odaklanmaktadır. LSEG ve TradingView veri tabanlarından elde edilen yıllık firma verileri kullanılarak, karlılık, kaldıraç, likidite ve firma karakteristiklerinin ESG performansındaki farklılıkları ne ölçüde açıkladığı araştırılmıştır. Ampirik analizde sabit ve rastgele etkiler modelleri, Hausman testi, kesitsel bağımlılık analizi, CIPS birim kök testi, çoklu doğrusallık değerlendirmesi ve potansiyel içselliği ortadan kaldırmak için dinamik GMM yaklaşımı kullanılmıştır. Sonuçlar, ESG puanının ROA ve NPM gibi karlılık metriklerinden zayıf ve tutarsız bir şekilde etkilendiğini göstermektedir. Borç/Varlık oranı genellikle ESG performansını olumsuz etkilerken, Cari Oran ve EPS sınırlı açıklayıcı güce sahiptir. Az etkili olmalarına rağmen, firma yaşı ve gelir gibi kontrol değişkenleri ana faktörler arasında yer almamaktadır. Dinamik GMM sonuçlarına göre, ESG puanları önemli bir süreklilik göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study focuses at firm-specific financial variables that are having an impact on Turkish companies' ESG ratings. Using annual firm data from the LSEG and TradingView databases, the extent to which profitability, leverage, liquidity, and firm characteristics explain differences in ESG performance was investigated. Fixed and random effects models, the Hausman test, analysis of cross-sectional dependency, the CIPS unit root test, multicollinearity evaluation, and the dynamic GMM approach to rule out potential endogeneity were all used in the empirical analysis. The result show that the ESG score is weakly and inconsistently impacted by profitability metrics like ROA and NPM. Debt to Asset generally negatively impacts ESG performance while Current Ratio and EPS offer limited explanatory power. Although they little effect, control variables like firm age and revenue are not among the main factors. ESG scores show notable continuity, according to dynamic GMM results.