En'âm sûresinde istiâre sanatı ve bazı meâllere yansıması
The rhetorical device of istiʿāra in sūrat al-Anʿām and its reflections in selected Qurʾān translations
- Tez No: 1008877
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN RECEP ÇIBIKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Din, Linguistics, Religion
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, En'âm Sûresinde yer alan istiâre sanatını belâgat ilmi çerçevesinde incelemeyi ve bu anlatım biçiminin bazı Kur'ân Meâllerine yansımalarını belirlemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada sûredeki istiâre örnekleri klâsik belâgat tasniflerine göre belirlenip tasrihiyye, mekniyye ve tebeiyye türleri açısından değerlendirilmiştir. Araştırmada klâsik belâgat kaynakları esas alınmış; tefsirler ise istiâre tespitini ve belâgî çözümlemeyi destekleyici kaynaklar olarak kullanılmıştır. İncelenen meâller bağlamında bazı istiâreli yapıların aktarımında yer yer lafzî tercüme, yer yer açıklayıcı çeviri tercihleri görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the rhetorical device of istiʿāra (metaphor) in Sūrat al-Anʿām within the framework of the science of rhetoric (balāgha) and to identify how this mode of expression is reflected in selected Turkish Qur'ān translations. In the study, instances of istiʿāra in the sūrah are identified according to classical rhetorical classifications and evaluated in terms of tasrīḥiyya, makniyya, and tabaʿiyya types. Classical rhetoric sources constitute the primary basis of the research, while tafsīr works are used as supporting sources for identifying and analyzing rhetorical features. Within the context of the examined translations, it is observed that metaphorical expressions are rendered sometimes through literal translation and at other times through explanatory translation strategies.