Narrating risk: New York 2140 and the anthropocene
Riski anlatmak: New York 2140 ve antroposen
  1. Tez No: 1008880
  2. Yazar: MEHMET DOĞUKAN KURU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESEN KARA GÖKTOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Language and Literature, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Çağdaş iklim krizi diskuru beşeri toplumun, adına Antroposen denilen ve Holosen'i takip eden yeni bir jeolojik zaman olarak öne sürülen, iklimi yönlendirebilme imkânlarına dayanmaktadır. Modernleşmeyle beraber gelen kayda değer teknolojik ve bilimsel gelişmeler Endüstri Devrimi'ni Antroposen'in başlangıcı olarak konumlandırmıştır. Antroposen çağının iklim risklerinin yanısıra, endüstriyel modernleşme beklenmedik, etkileri toplumsal, kültürel ve tıbbi alanlarda hissedilen felaketler getirmiştir. Antroposen risk anlatıları böylelikle insan ekolojisini, sosyolojisini ve kültürünü ilgilendiren alanlarda çokluktadır. Özellikle, coğrafi mekânın üretimi ve yeniden üretimi hem risk üretiminin de hem de risklerin dağılımının sonuçlarının devinimini sağlar. Buradaki etkileşim dünyanın hızlı kentleşmesiyle küresel çapta endüstriyel üretimin ve bunun getirdiği risklerin yaygınlaşması dolayısıyla gerçekleşir. Refleksif bir bakışla, bir yandan modernleşme ve onunla beraber gelen endüstriyel kurumlar eleştiriye tabi olurken, öte yandan da yeni bir modernleşme tasarlanmaya başlamıştır. Bu tez riskin Antroposene romanında yönlendirici bir araç olarak ele alınması hakkındadır. Kim Stanley Robinson'ın New York 2140 (2018) isimli romanı bu tezdeki çalışmanın yapısını oluşturur. Bir iklim kurmacası analizi olarak, bu tez riskin yönlendirici imkânlarının Antroposene romanının üretiminde risk bilişi ve dayanıklılık arasındaki etkileşim dolayısıyla katkı sunduğunu savunur. Bu tez roman türünü bir yazınsal mekân olarak ele alarak Antroposen romanının anlatı yönlerini daha geniş çerçevede sosyo-mekânsal süreçler açısından saptamayı amaçlar.
Özet (Çeviri)
Contemporary climate crisis discourse is based on human society's capacities to mediate the climate which is coined as the Anthropocene, a proposed geologic time following the Holocene. Significant techno-scientific developments through modernization have set the Industrial Revolution as the onset of the Anthropocene. In addition to the climate risks of the Anthropocene, industrial modernization has brought unprecedented disasters, the effects of which are felt socially, culturally and medically. The Anthropocene risk narratives, therefore, are abundant in a variety of fields concerning human ecology as well as sociology, and culture. Particularly, the production and reproduction of geographic space is both the locomotor of risk production, and the result of risk distribution. This interplay is mediated by the rapid urbanization of the world through which industrial production is distributed across the globe, along with its risks. Through a reflexive scope, modernization and its industrial institutions are being critiqued, and simultaneously, a new modernization is being conceived. This thesis is about the study of risk as a mediating medium in the Anthropocene novel. Kim Stanley Robinson's New York 2140 (2018) is the select corpus of the study in this thesis. As a climate fiction analysis, this thesis argues that risk's mediating capacities contribute to the production of the Anthropocene novel in an interplay between risk cognition and resilience. By utilizing the novel as a literary space, this thesis aims to locate the narrative aspects of the Anthropocene novel within broader socio-spatial processes.