Adölesan anne ve adölesan olmayan annelerde ateş yönetimi ve akılcı ilaç kullanımı arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between fever management and rational medication use in adolescent mothers and non-adolescent mothers
  1. Tez No: 1008905
  2. Yazar: ZİNNARİN BABAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK ÇİFTCİ BAYKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, adölesan anne ve adölesan olmayan annelerin ateş yönetimi ve akılcı ilaç kullanımına ilişkin tutumlarını çeşitli değişkenler tarafından incelemek amacıyla kesitsel, tanımlayıcı bir çalışma olarak yürütülmüştür. Araştırmanın evreni, Ocak 2025-Mayıs 2025 tarihleri arasında Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaş Tıp Merkezi'ne başvuran, çocuğu 6-24 aylık olan anneler oluşturmuştur. Yapılan G*Power analizi sonucunda 84 annenin yeterli olacağı belirlenmiş olup, çalışma 110 anne katılımı ile sonlanmıştır. Sosyodemografik bilgi formu, Bilgilendirilmiş onam formu, Ebeveyn Ateş Yönetimi Ölçeği (EAYÖ) Türkçe versiyonu ve Akılcı İlaç Kullanımına Yönelik Ebeveyn Tutum Ölçeği (AİKYETÖ) veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Veriler SPSS 26.0 programı ile analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarında adölesan annelerde geniş aile yapısının, adölesan olmayanlarda ise çekirdek aile yapısının daha yaygın olduğu saptanmıştır (p=0.007). Adölesan olmayan annelerin evde ateş ölçer bulundurma oranları daha yüksek olup (p=0.001), koltuk altından ölçümün bu grupta, alından ölçümün ise adölesan anne grubunda daha sık ve etki büyüklüğü daha fazla olduğu bulunmuştur. EAYÖ toplam puanında her iki grup arasında bir ilişki saptanmamıştır (p=0.876). Eğitim düzeyine göre AİKYETÖ toplam puanı ve“doğru ve bilinçli kullanım”alt boyutunda lisans ve lisans üstü mezunlarının puanlarının anlamlı olarak daha yüksek olduğu bulunmuştur (p<0.05). Aile tipi açısından çekirdek aile grubunun AİKYETÖ toplam ve“doğru ve bilinçli kullanım”puanlarının daha yüksek olduğu görülmüştür (p<0.05). Sonuçlar, iki grubun ateş yönetimi ve akılcı ilaç kullanımına yönelik genel tutumlarının benzer olduğunu ancak eğitim düzeyi, aile yapısı ve evde termometre bulundurma gibi faktörlerin bazı davranış bileşenlerini etkilediğini göstermiştir. Özellikle düşük eğitim düzeyine ve geniş aile yapısına sahip annelere yönelik kanıta dayalı, uygulamaya dönük eğitim programlarının gerekli olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a cross-sectional, descriptive study to examine the attitudes of adolescent mothers and non-adolescent mothers toward fever management and rational medication use in relation to various variables. The study population consisted of mothers with children aged 6-24 months who visited the Dursun Odabas Medical Center at Van Yuzuncu Yil University between January 2025 and May 2025. The G*Power analysis determined that 84 mothers would be sufficient, and the study was completed with the participation of 110 mothers. The sociodemographic information form, informed consent form, the Turkish version of the Parent Fever Management Scale (PFMS), and the Parent Attitude Scale toward Rational Drug Use (PARSDU) were used as data collection tools. Data were analyzed using the SPSS 26.0 program. The research results revealed that extended family structures were more common among adolescent mothers, while nuclear family structures were more common among non-adolescent mothers (p=0.007). The proportion of non-adolescent mothers who kept a thermometer at home was higher (p=0.001), and axillary measurement was found to be more frequent in this group, while forehead measurement was more frequent in the adolescent mother group, with a greater effect size. No relationship was found between the two groups in terms of the total PFMS score (p=0.876). According to education level, it was found that the total PARSDU score and the“correct and conscious use”sub-dimension scores of those with bachelor's and postgraduate degrees were significantly higher (p<0.05). In terms of family type, the nuclear family group had higher PARSDU total and“correct and conscious use”scores (p<0.05). The results showed that the two groups had similar general attitudes toward fire management and rational medication use, but factors such as educational level, family structure, and having a thermometer at home influenced certain behavioral components. Evidence-based, practice-oriented educational programs targeting mothers with low educational levels and extended family structures are considered necessary.