Sosyal medyanın devlet ve kamu güvenliğine etkisinin irdelenmesi
An examination of social media in terms of state and public security
  1. Tez No: 1008917
  2. Yazar: MÜCAHİT ÇAVUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Sosyal medya, düşük maliyetle geniş kitlelere ulaşma imkânı sunması nedeniyle suç örgütleri, terör örgütleri ve istihbarat birimleri tarafından yoğun biçimde kullanılmaktadır. Suç örgütleri sosyal medyayı suç faaliyetlerinde araç olarak kullanırken terör örgütleri propaganda, eleman devşirme, finansman ve çevrimiçi eğitim faaliyetlerini bu platformlar üzerinden yürütmektedir. İstihbarat birimleri açık kaynak istihbaratı elde etmek amacıyla sosyal medya verilerinden yararlanmakta; devlet ve örgütler dezenformasyon yoluyla hedef ülkelerde kamu düzenini bozma ve devlet otoritesine olan güveni zayıflatma girişiminde bulunmaktadır. Bu çalışma, sosyal medyanın devlet ve kamu güvenliği üzerindeki etkilerini analiz etmeyi ve güvenlik politikaları açısından doğurduğu riskleri ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırmada nitel yöntem kullanılmış; tehdit, şantaj, nitelikli dolandırıcılık ve halkı kin ile nefrete teşvik suçları ele alınmıştır. Gezi Olayları, Arap Baharı, Londra İsyanları, Myanmar, Kayseri Göçmen Olayı, 6 Ocak Kongre Baskını, Ukrayna-Rusya Savaşı ile PKK, DEAŞ ve FETÖ'nün sosyal medya operasyonları örnek olaylar olarak incelenmiştir. Sosyal medyanın hiyerarşik olmayan yapısı öngörülemez riskler oluşturmakta; dezenformasyon ve dijital propaganda kamu düzeni ile devlet güvenliği üzerinde olumsuz etkiler doğurmaktadır. Çalışma, sosyal medyanın güvenlik politikası açısından yeniden değerlendirilmesi ve dijital güvenliğin sağlanması için çözüm önerileri sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Social media, owing to its capacity to reach large audiences at low cost, is extensively utilized by criminal organizations, terrorist groups, and intelligence agencies. While criminal organizations employ social media as an instrument for illicit activities, terrorist groups conduct propaganda, recruitment, financing, and online training operations through these platforms. Intelligence agencies leverage social media data to obtain open-source intelligence, whereas state and non-state actors engage in disinformation campaigns aimed at disrupting public order and undermining trust in state authority in target countries. This study aims to analyze the effects of social media on state and public security and to identify the risks it poses from a security policy perspective. A qualitative research method was employed; criminal offenses including threat, blackmail, aggravated fraud, and incitement to hatred and hostility were examined. The Gezi Park Events, the Arab Spring, the London Riots, the Myanmar Crisis, the Kayseri Migrant Incident, the January 6th Capitol Breach, the Russia-Ukraine War, and the social media operations of terrorist organizations PKK, DAESH, and FETÖ were analyzed as case studies. the non-hierarchical structure of social media generates unpredictable risks, while disinformation and digital propaganda produce adverse effects on public order and state security. The study proposes that social media be reassessed from a security policy standpoint and offers recommendations for ensuring digital security.