E-devlet kamu hizmetlerinin dış kaynak kullanımının değerlendirilmesi: Filistin örneği
Evaluation of outsourcing of e-government public services: Palestine as a case study
- Tez No: 1009019
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAHSİN ÇETİNYOKUŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
Özet
E-devlet çerçevesinde, dış kaynak kullanımı, sistem kullanımını artırmak ve yeniliği teşvik etmek için dış uzmanlıktan yararlanmanın stratejik bir mekanizmasını oluşturmaktadır. Bu çalışma, özellikle karar verme süreci, stratejik seçenekler, belirleyici faktörler ve olası riskleri dikkate alarak, dış kaynak kullanımı alanına ilişkin kapsamlı bir analiz sunmayı amaçlamaktadır. Güçlü bir hibrit Çok Kriterli Karar Verme (MCDM) çerçevesi uygulanmıştır. E-devlet dış kaynak kullanımına ilişkin kararları yönlendiren hayati belirleyicileri belirlemek için Siyasi, Ekonomik, Sosyal, Teknolojik, Çevresel ve Yasal (PESTEL) çerçevesi kullanılmıştır. Etkili faktörler arasındaki nedensel ilişkileri daha iyi anlamak için Karar Verme Deneme ve Değerlendirme Laboratuvarı (DEMATEL) tekniği kullanılmıştır. Birbiriyle ilişkili faktörlerin göreceli ağırlıklarını belirlemek için Analitik Ağ Süreci (ANP) kullanılmıştır. Bu çalışma ayrıca, dış kaynak kullanım seçeneklerini sıralamak ve değerlendirmek için İdeal Çözüme Benzerliğe Göre Sıralama Tercihi için Bulanık Tekniği (TOPSIS) kullanmıştır. Olası operasyonel hataların varlığını belirlemek için Hata Modu ve Etki Analizi (FMEA) uygulandı. Ampirik sonuçlar, karar verme sürecinde en önemli etkenin gizlilik olduğunu göstermektedir. Dış kaynak kullanım maliyetleri ikinci önemli belirleyici faktör olurken, çalışanların teknik becerileri üçüncü sırada yer almaktadır. Stratejik seçimler açısından, en uygun seçeneğin ortak dış kaynak kullanımı olduğu bulunmuştur. Bu seçeneği sırasıyla tam iç kaynak kullanımı, bulut bilişim ve ardından tam dış kaynak kullanımı izlemiştir. Risk analizi, uygulama ve sözleşme yürütme ile ilgili aşamaların diğer yaşam döngüsü aşamalarına göre daha yüksek kritiklik gösterdiğini ortaya koymaktadır. Değerlendirme ve karar verme aşamaları orta düzeyde risk göstermektedir. Politika yapıcılar, dış kaynak kullanım yaşam döngüsü boyunca önemli kriterler ve risk noktalarına ilişkin kritik bir yol haritası sağladığı için bu araştırmadan faydalanabilirler. Bu araştırma, Filistin hükümetinin dış kaynak kullanımıyla ilgili önemli sonuçlar sunarak, stratejik planlama, karar verme ve e-devlet hizmetleriyle ilgili risk azaltmaya yardımcı olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Within the framework of E-government, outsourcing constitutes a strategic mechanism for leveraging external expertise to enhance system utilization and foster innovation. The study intends to provide a holistic analysis concerning the outsourcing domain, specifically considering the process of decision-making, strategic options, determining factors, and possible risks. A framework consisting of a vigorous hybrid Multi-Criteria Decision-Making (MCDM) was implemented. The Political, Economic, Social, Technological, Environmental, and Legal (PESTEL) framework was used to determine vital determinants that are leading the decisions of e-government outsourcing. Concerning the Decision-Making Trial and Evaluation Laboratory (DEMATEL) technique, it was used to further understand the causal relationships among the influential factors. Regarding the Analytic Network Process (ANP), it was used to determine the interrelated factors' relative weights. This study also used the Fuzzy Technique for Order Preference by Similarity to Ideal Solution (TOPSIS) for ranking and evaluating the outsourcing options. The Failure Mode and Effects Analysis (FMEA) was applied to determine the presence of any possible operational failures. Empirical results signify that privacy is the most major influential factor in the decision-making process. The outsourcing costs came as the second significant determinant, while the technical skills of workers came as third. Concerning the strategic choices, the most optimal option was found to be co-outsourcing. This option was followed by full insourcing, cloud computing, then full outsourcing. The risk analysis demonstrates that the stages related to implementation and contract execution have higher criticality than other lifecycle stages. The evaluation and decision-making phases showcase a moderate risk level. Policymakers can benefit from this research since it provides them with a set of significant criteria and a crucial roadmap of risk points during the outsourcing lifecycle. This research provides important results related to the Palestinian governmental outsourcing, helping in strategic planning, decision-making, and risk reduction associated with e-government services.