Karşımdaki kendim: Göç eden sosyal hizmet uzmanlarının göç süreci ve mesleki deneyimleri
My own self in front of me: The migration process and professional experiences of migrant social service experts
- Tez No: 1009042
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KIRLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, uluslararası göç deneyimi yaşamış sosyal hizmet uzmanlarının göç süreci ve mesleki deneyimlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Deneyimlerin bütüncül ve sistemli bir biçimde ele alınabilmesi amacıyla çalışma; göç öncesi, göç süreci, göç sonrası ve mesleki boyut olmak üzere dört ana başlık altında yapılandırılmıştır. Araştırma, fenomenolojik yaklaşıma dayalı nitel araştırma deseninde tasarlanmış; veri toplama sürecinde yarı yapılandırılmış görüşme formları kullanılarak çevrim içi görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların hem göçmen hem de sosyal hizmet uzmanı olma kriterlerini taşıması nedeniyle örneklem grubu sınırlandırılmış ve bu kapsamda katılımcılara kartopu örneklem yöntemiyle ulaşılmıştır. Araştırmaya katılan sosyal hizmet uzmanlarının uyrukları Türkiye, İran, Suriye, Filistin, Azerbaycan ve Komorlar'dan; göç ettikleri ülkeler ise Türkiye, Almanya, Danimarka, İngiltere, Kanada, Polonya ve ABD'den oluşmaktadır. Araştırma bulguları, göç öncesi yaşam deneyimlerinin ülkenin sosyopolitik, kültürel, ekonomik ve siyasal yapısıyla doğrudan ilişkili olduğunu; bu yapısal koşulların göç kararı alma süreçlerini belirgin biçimde etkilediğini ortaya koymaktadır. Göç edilen ülkede karşılaşılan dil engeli ve kültürel farklılıkların; iletişim, sosyal uyum, toplumsal yaşama katılım ve aidiyet duygusunu olumsuz etkilediği, hak ve kaynaklara erişimde hukuki statü ile sosyal politika yapısının uyum sürecini önemli ölçüde etkilediği saptanmıştır. Ülkeler arasında sosyal hizmet sunumundaki farklılıkların hizmet etkinliğini etkilediği, katılımcıların gelecek ve kariyer planlarının ise dil yeterliliği, eğitim olanakları ve ekonomik koşullar çerçevesinde şekillendiği belirlenerek çeşitli politika ve uygulama önerilerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the migration process and professional experiences of social workers who have experienced international migration. In order to address these experiences in a comprehensive and systematic manner, the study is structured under four main headings: pre-migration, migration process, post-migration, and professional dimension. The research was designed as a qualitative study based on a phenomenological approach; online interviews were conducted using semi-structured interview forms during the data collection process. Since participants had to meet the criteria of being both migrants and social workers, the sample group was limited, and participants were reached using the snowball sampling method. The nationalities of the social service professionals participating in the research were Turkey, Iran, Syria, Palestine, Azerbaijan, and Comoros; the countries they migrated to were Turkey, Germany, Denmark, England, Canada, Poland, and the USA. Research findings reveal that pre-migration life experiences are directly related to the sociopolitical, cultural, economic, and political structure of the country; these structural conditions significantly influence the decision-making processes for migration. It has been determined that the language barrier and cultural differences encountered in the destination country negatively affect communication, social adaptation, participation in social life, and the development of a sense of belonging, while the legal status and the social policy structure of the destination country significantly impact the integration process in terms of access to rights and resources. It was concluded that differences in the provision of social services between countries affect the efficiency of services, and the future and career plans of participants are shaped within the framework of language proficiency, educational opportunities, and economic conditions, leading to various policy and implementation recommendations.