Çalışma belleği destekli okuma müdahalesinin özel öğrenme güçlüğü olan öğrencilerin okuma becerilerine ve çalışma belleği performanslarına etkisi
The effects of a working memory–supported reading intervention on reading skills and working memory performance of students with specific learning disabilities
  1. Tez No: 1009053
  2. Yazar: MÜGE ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MACİD AYHAN MELEKOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı çalışma belleği destekli okuma müdahalesinin özel öğrenme güçlüğü olan öğrencilerin akıcı okuma, okuduğunu anlama becerisi ve çalışma belleği performansı üzerindeki etkilerini incelemektir. Yöntem: Araştırmada iki deney bir kontrol grubu ile ön test-son test kontrol gruplu deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmada Deney 1, Deney 2 ve kontrol olmak üzere toplam üç grup bulunmaktadır. Gruplardan Deney 1 grubu çalışma belleği destekli okuma müdahalesi, Deney 2 grubu yalnızca okuma müdahalesi, kontrol grubu ise kayıtlı oldukları okul programına devam etmişlerdir. Katılımcılar, araştırma ön koşullarını karşılayan üçüncü ve dördüncü sınıfa devam etmekte olan toplam 30 özel öğrenme güçlüğü olan öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmanın bağımlı değişkenleri özel öğrenme güçlüğü olan öğrencilerin akıcı okuma, okuduğunu anlama ve çalışma belleği performansları, bağımsız değişkeni ise araştırmacı tarafından geliştirilen çalışma belleği destekli okuma müdahalesidir. Veriler Sesli Okuma Becerisi ve Okuduğunu Anlama Testi -II (SOBAT-II), Çalışma Belleği Ölçeği (ÇBÖ), Okuma Testi ve yarı yapılandırılmış görüşme soruları veri ölçme araçları ile toplanmıştır. Bulgular: Araştırmanın bulguları, geliştirilen çalışma belleği destekli okuma müdahalesinin özel öğrenme güçlüğü olan öğrencilerin akıcı okuma, okuduğunu anlama becerileri ve çalışma belleği performansı üzerinde aynı biçimde yalnızca okuduğunu anlama stratejileri ile yapılandırılan okuma müdahalesine göre daha etkili olduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca öğrencilerden, öğrencilerin annelerinden ve sınıf öğretmenlerinden elde edilen sosyal geçerlik verilerine göre uygulanan müdahale kabul edilebilir, uygulanabilir ve yararlıdır. Tipik gelişim gösteren akranlardan elde edilen sosyal karşılaştırma verilerine göre ise Deney 1 grubu öğrencilerinin müdahale sonrası akıcı okuma ve okuduğunu anlama performans düzeylerinin akranlarına daha fazla yaklaştığını ortaya koymaktadır. Sonuç ve Öneriler: Elde edilen bulgulara göre, çalışma belleği stratejilerinin kanıta dayalı okuma stratejilerine gömülmesi yoluyla yapılandırılmış olan müdahalenin özel öğrenme güçlüğü olan öğrencilerin akıcı okuma, okuduğunu anlama ve çalışma belleği performansları üzerinde daha etkili olduğu belirlenmiştir. İleri araştırmalar farklı düzeylerdeki sınıflarla veya farklı özellikteki gruplarla araştırmayı tekrar edebilir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this study is to examine the effects of a working memory–supported reading intervention on reading fluency, reading comprehension, and working memory performance of students with Specific Learning Disabilities. Method: The study employed an experimental pretest–posttest control group design with two experimental groups and one control group. Accordingly, three groups were included in the study: Experimental Group 1, Experimental Group 2, and a control group. Experimental Group 1 received a working memory–supported reading intervention, Experimental Group 2 received a reading intervention only, and the control group continued with their regular school curriculum. The participants consisted of a total of 30 students with Specific Learning Disabilities (SLD) who were enrolled in the third and fourth grades and met the inclusion criteria of the study. The dependent variables of the study were reading fluency, reading comprehension, and working memory performance of students with SLD, while the independent variable was the working memory–supported reading intervention developed by the researcher. Data were collected using the Oral Reading Skills and Reading Comprehension Test–II (SOBAT-II), the Working Memory Scale, a Reading Test, and semi-structured interview questions. Results: The findings indicate that the working memory–supported reading intervention was more effective than the reading intervention structured solely around reading comprehension strategies in improving students' reading fluency, reading comprehension, and working memory performance. In addition, social validity data obtained from students, students' mothers, and classroom teachers suggested that the intervention was acceptable, feasible, and beneficial. Social comparison data collected from typically developing peers indicated that, after the intervention, Experimental Group 1 students' reading fluency and reading comprehension performance moved closer to their peers' levels." Conclusion and Suggestions: The findings indicate that the intervention structured by embedding working memory strategies into evidence-based reading strategies was more effective in improving reading fluency, reading comprehension, and working memory performance of students with SLD. Future studies may replicate this research with students at different grade levels or with groups exhibiting different characteristics.