İlkokul öğrencilerinin okuma becerilerini geliştirmede akran destekli okuma stratejileri: Müdahaleye tepki modeli 1. aşama uygulaması
Peer assisted reading strategies for improving reading skills of primary school student: Response to intervention model tier 1 implementation
  1. Tez No: 1009052
  2. Yazar: ZEKİYE TUNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MACİD AYHAN MELEKOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı ilkokula devam öğrencilerin okuma becerilerinin desteklenmesinde Müdahaleye Tepki Modeli (MTM) 1. Aşama kapsamında Akran Destekli Okuma Stratejileri (ADOST) programının uyarlanması ve bu programın öğretmen ve öğrenciler üzerindeki etkilerinin incelenmesidir. Yöntem: Araştırmada karma yöntem araştırma desenlerinden açıklayıcı sıralı desen kullanılmıştır. Araştırmanın katılımcıları sınıf öğretmenleri, okuma güçlüğü riski olan öğrenciler ve bu öğrencilerin akranlarıdır. Araştırmaya deney grubunda altı sınıf öğretmeni ve 207 öğrenci, kontrol grubunda ise 40 öğrenci ve bir sınıf öğretmeni katılımcı olarak dahil edilmiştir. Araştırmada bu öğrenci grupları arasından okuma performans düzeyleri dikkate alınarak hedef öğrenciler belirlenmiştir. Araştırmanın bağımsız değişkeni ADOST müdahalesi iken, bağımlı değişkenleri katılımcıların okuma akıcılığı, okuduğunu anlama düzeyleri, okuma tutumu, okuma motivasyonu ve sosyal becerileridir. Araştırmada ADOST müdahalesi dört hafta öğrenci eğitimi, sekiz hafta ana uygulama olmak üzere 12 haftalık bir süreçte gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Araştırmanın nicel boyutunda bulgular müdahale alan tüm öğrencilerin okuma akıcılığının gelişmesinde ADOST'un etkili bir uygulama olduğunu göstermiştir. Ayrıca hedef öğrenci grupları ile gerçekleştirilen analizler hem okuma akıcılığı hem de okuduğunu anlama becerilerinin gelişiminde uygulamanın anlamlı etkileri olduğunu ortaya koymuştur. Okuma becerileri açısından öğretmenler, akran öğrenciler ve hedef öğrencilerle gerçekleştirilen görüşmelerden elde edilen nitel bulgular nicel bulguları destekler niteliktedir. Öğretmenlerden elde edilen sosyal geçerlik verileri ADOST'un öğretmenler tarafından yararlı bulunduğunu ve desteklendiğini göstermiştir. Hedef öğrenciler ve akran öğrencilerin uygulamaya yönelik görüşlerinin olumlu olduğu belirlenmiştir. Sonuç ve Öneriler: Bu araştırmanın sonuçları ADOST'un hem sınıf genelinde hem de düşük performans düzeyindeki hedef öğrenciler açısından okuma akıcılığı ve okuduğunu anlama becerilerinin gelişmesinde etkili olduğunu göstermektedir. Bu bulgular öğretmen ve öğrencilerden elde edilen nitel bulgularla da desteklenmektedir. ADOST'un MTM 1. Aşama müdahalesi çerçevesinde değerlendirilerek genel eğitim ortamlarında yaygınlaştırılmasının düşük performans gösteren hedef öğrencilerle birlikte tüm öğrenciler açısından faydalı olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this study is to adapt the Peer Assisted Reading Strategies (ADOST) program within the framework of Tier 1 of the Response to Intervention (RtI) model to support the reading skills of primary school students, and to examine the effects of this program on teachers and students. Method: This study employed an explanatory sequential mixed-methods research design. The participants of the study consisted of classroom teachers, students at risk of reading difficulties, and their peers. The study included six classroom teachers and 207 students in the experimental group, and one classroom teacher and 40 students in the control group. In the study, target students were identified from these student groups based on their reading performance levels. The independent variable of the research was the ADOST intervention, while the dependent variables were the participants' reading fluency, reading comprehension levels, reading attitudes, reading motivation, and social skills. The ADOST intervention was implemented over a 12-week period, consisting of four weeks of student training followed by eight weeks of the main intervention phase. Results: In the quantitative phase of the study, the findings indicated that ADOST was an effective intervention in improving the reading fluency of all students who received the intervention. Additionally, analyses conducted with the target student groups revealed that the intervention had significant effects on the development of both reading fluency and reading comprehension skills. With regard to reading skills, the qualitative findings obtained from interviews conducted with teachers, peer students, and target students were supportive of the quantitative findings. The social validity data obtained from teachers indicated that ADOST was perceived as useful and was supported by teachers. It was also determined that both target students and peer students held positive views regarding the intervention. Conclusion and Suggestions: The results of this study indicate that ADOST is effective in improving both reading fluency and reading comprehension skills at the classwide level as well as for low-performing target students. These findings are also supported by the qualitative data obtained from teachers and students. It is considered that evaluating ADOST within the framework of Tier 1 Response to Intervention (RtI) and disseminating it in general education settings may be beneficial for all students, including low-performing target students.