Computerized dynamic assessment of second language reading comprehension: An investigation of the predictive effect of working memory
İkinci dil okuduğunu anlamanın bilgisayarlı dinamik değerlendirmesi: Çalışma belleğinin yordayıcı etkisinin incelenmesi
- Tez No: 674106
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ALTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bilgisayarlı dinamik değerlendirme, Vygotsky'nin sosyokültürel kuramına dayanan dinamik değerlendirmenin pratiklik sorunlarına alternatif olarak geliştirilen, nispeten yeni bir yaklaşımdır. Dinamik değerlendirme, arabuluculuk yoluyla öğrencileri destekleyerek, değerlendirme ve öğretimi bütünleştirir. Önceki araştırmalar, ikinci/yabancı dil gelişimini teşhis ve teşvik etmedeki rolünü göstermiştir. Öte yandan, çalışma belleği, ikinci dil işleme sırasında bilgilerin depolanması ve işlenmesinde önemli bir rol oynar ve ikinci dil okuma becerisi ile ilişkilendirilmiştir. Bu durum ve bilgisayarlı dinamik değerlendirme ile ilgili sınırlı araştırmadan esinlenen bu araştırma, öncelikle çalışma belleğinin müdahaleci bir bilgisayarlı dinamik değerlendirmede gerçek ve aracılı ikinci dil okuduğunu anlama puanları üzerindeki yordayıcı etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Diğer bir amaç ise, öğrencilerin gerçek ve aracılı puanlarını karşılaştırarak, bilgisayarlı dinamik değerlendirme prosedürünün okuma performansı üzerindeki etkisini analiz etmektir. Ayrıca, arabuluculuk kullanım düzeyi ve öğrenme potansiyeli puanının öğrenciler arasında nasıl farklılaştığını incelemeyi amaçlamaktadır. Veriler, bilgisayarlı bir otomatik okuma aralığı görevi (RSPAN) ve araştırmacı tarafından geliştirilen ikinci dilde okuduğunu anlamanın bilgisayarlı dinamik değerlendirmesi ile nicel olarak toplanmıştır. Araştırmaya, İngilizce Öğretmenliği Bölümü'nde akademik amaçlı İngilizce öğrenen 59 öğrenci katılmıştır. Sonuçlar, SPSS 18.0 ile yapılan veri analizine dayanarak, çalışma belleğinin gerçek veya aracılı ikinci dil okuduğunu anlama puanlarını önemli ölçüde öngörmediğini ortaya koydu; bununla birlikte bilgisayarlı dinamik değerlendirme prosedürü, çalışma belleğinin ikinci dil okumaya katılımını biraz arttırdı. Diğer taraftan, öğrenciler, arabuluculuk kullanımları ve öğrenme potansiyeli puanları farklı olmasına rağmen, arabuluculuk sürecinden önemli ölçüde yararlanmışlardır. Bulgular ışığında, çeşitli pedagojik çıkarımlar da tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Computerized dynamic assessment (C-DA) is a relatively new approach developed as an alternative to the practicality issues of dynamic assessment (DA), which is rooted in Vygotsky's sociocultural theory. DA integrates assessment and instruction by supporting learners through mediation. Previous research indicated its role in diagnosing and promoting second/foreign language (L2) development. On the other side, working memory (WM) plays an important role in storing and processing information during L2 processing and has been associated with L2 reading ability. Inspired by this fact and limited research on C-DA, this research primarily aims to investigate the predictive effect of WM on actual and mediated L2 reading comprehension scores in an interventionist C-DA. Another aim is to analyze the effect of the C-DA procedure on students' reading performance by comparing the actual and mediated scores. Furthermore, it seeks to examine the level of mediation use and how learning potential score (LPS) differs among the students. The data were collected quantitatively through a computerized automated reading span task (RSPAN) and a C-DA of L2 reading comprehension developed by the researcher. Fifty-nine students learning English for academic purposes in English Language Teaching Department participated in the research. Based on the data analysis through SPSS 18.0, the results revealed that WM did not significantly predict either actual or mediated L2 reading comprehension scores; however, the C-DA procedure slightly increased the involvement of WM in L2 reading. On the other hand, students significantly benefited from the mediation process although their mediation use and LPSs varied. In light of the findings, several pedagogical implications were also discussed.