Afet/deprem ilk toplanma alanlarına yönelik dirençli ve yenilikçi bir tasarım örneği: Ankara Bağlıca Mahallesi örneği
An example of resilient and innovative design emergency/earthquake first assembly areas: The case of Bağlica Neighbourhood in Ankara
- Tez No: 1009061
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DOĞAN KARADOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ostim Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Ampirik bir alan araştırması olan bu çalışmada, Türkiye'de afet/deprem lojistiği ve tedarik zinciri perspektifinden, mahalle ölçeğinde uygulanabilecek sistematik, dirençli, yenilikçi ve işlevsel konsepte dayalı bir deprem ilk toplanma alanı tasarım modelini oluşturmak ve bu alanda oluşan önemli bir boşluğu doldurmak amaçlanmıştır. Deprem sonrasında en kritik süreç olan 12-24 saatte mahalle (Bağlıca Mahallesi, Ankara) ölçeğindeki vatandaşların temel ihtiyaçlarının sağlanmasında büyük öneme sahip mekânlar olan deprem toplanma alanlarının dirençli ve yenilikçi lojistik tasarımı; yapısal, organizasyonel, yönetsel, süreçsel, fonksiyonel, teknolojik, insan kaynakları, eğitim ve liderlik ana boyutlarında oluşturulmuştur. Araştırmada, mahalle sakinlerinin kendi toplanma alanlarına ilişkin algı ve beklenti düzeyleri ile algılarının beklentileri üzerindeki etkilerinin ölçülmesi hedeflenmiştir. Bu hedef doğrultusunda araştırmada kullanılmak üzere birleşik 5'li Likert Tipi bir ölçek (anket) geliştirilmiş ve mahallede yaşayan yetişkin, genç, orta ve ileri yaşlı, kadın ve erkeklerden oluşan 400 örnekleme uygulanmıştır. Elde edilen veriler istatistikî analizlere tabi tutularak değerlendirilmiş, yorumlanmış ve“dirençli ve yenilikçi deprem ilk toplanma alanı”tasarımında kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This empirical field study aimed to create a systematic, resilient, innovative, and functional concept-based earthquake first assembly area design model, applicable to the neighbourhood level, from the perspective of disaster/earthquake logistics and supply chains in Turkiye, thereby filling a major gap in this field. The resilient and innovative logistical design of an earthquake assembly area, which are places of critical importance in meeting the basic needs of citizens at the neighbourhood level (Bağlıca Neighbourhood, Ankara) during the first vital 12-24 hours post-earthquake, has been developed using the following key areas: development in the main categories of structural, organisational, managerial, procedural, functional, technological, human resources, training, and leadership. The research aimed to measure the perception and expectation levels of neighbourhood residents regarding their own assembly areas and the impact of their perceptions on their expectations. Subsequently, a combined 5-point Likert-type scale (questionnaire) was developed for use in the research and utilised on a population sample of 400 adults, young people, middle-aged and elderly people, both women and men living in the neighbourhood. The data obtained was subjected to statistical analysis, evaluated, interpreted, and used in the design of a 'resilient and innovative earthquake first assembly area'.