Belediyelerde yöneticilerin liderlik tarzlarına ilişkin çalışan düşüncelerinde çalışanların demografik özelliklerinin farklılaştırıcı etkileri: İstanbul belediyeleri üzerine bir uygulama
In municipalities, the differentiating effects of demographic characteristics of the employees on thought of themselves with regard to leadership style of managers: An application on the İstanbul municipalities
- Tez No: 438401
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURCU İNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Yerel yönetimlerin tarihi geçmişine bakıldığında, yerel yöneticilerin liderlik ve yöneticilik açısından genelin dışında bir özellik arz etmedikleri görülecektir. Birey ya da kurum başarısının pek çok faktöre bağlı olabileceği gerçeğini göz ardı etmeksizin, liderlik tarzının önemli bir faktör olabileceğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Çalışmada, yöneticilik ve liderlik kavramları ve teorik temeller, yönetim ve organizasyon literatürü üzerinde durulmuştur. Liderlik tarzlarının çalışanlar tarafından değerlendirilmesinde demografik özelliklerin rolü araştırılmaya çalışılmıştır. Araştırmanın birinci bölümünde yönetim, yerel yönetim ve liderlikle ilgili temel kavramlar ele alınmıştır. İkinci bölümde liderlikte güç kaynakları, liderlik teorileri ve liderlik tarzları değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde ise belediyelerde yöneticilerin liderlik tarzlarına ilişkin çalışan düşüncelerinde demografik özelliklerin farklılaştırıcı etkileri araştırılmıştır. Hazırlanan anket soruları İstanbul'un çeşitli belediyelerindeki çalışanlara uygulanmıştır. Anket sonuçlarına göre liderlik tarzlarının çalışanlar tarafından değerlendirilmesinde erkek çalışanların kadınlara oranla daha etkin olduğu, çalışanların yaşlarının liderlik tarzlarını değerlendirmede etkili olmadığı, ortaöğrenim düzeyindeki çalışanların liderlik tarzlarını değerlendirmede daha etkin olduğu sonuçları ortaya çıkmıştır. Kurumdaki hizmet süresine göre işe yeni başlayanların Demokratik ve Dönüşümcü Liderlik tarzlarının değerlendirilmesinde daha etkin olduğu ve buna karşılık Karizmatik Liderlik davranışlarının değerlendirilmesinde ise kurumdaki hizmet süresi 19-24 yıl arası olan çalışanların daha etkin olduğu da ulaşılan sonuçlar arasındadır.
Özet (Çeviri)
Looking through historical background of local governments, it is noticed that local authorities do not have any particular characteristics apart from common ones in terms of leadership and management. Keeping in mind that individual and corporate success can be achieved based on many factors, it can be clearly stated that a way of leadership is an important factor leading to success. In this study, it is focused on the management and leadership concept, theoretic foundations and management and organization literature. It ıs endeavored to explore the role of demographic features in the formation of employees' thoughts during evaluation of leadership styles by employees. In the first section of the study, the basic terms related to management, local government and leadership are discussed. In the second section, the power sources available in leadership, leadership theories and leadership styles are evaluated. In the last section, it is investigated the influence of demographic factors on the formation of different thoughts in the employees with regard to leadership styles of authorities in municipalities. It has been conducted a survey with the municipal employees in several districts of Istanbul. The result of the survey has shown that male employees have higher appetite than female employees to take the survey in order to evaluate the leadership styles, age of employees is not influential on the evaluation of leadership styles, employees who received secondary education are more eager to take the survey. It is found out that employees that have started to work recently in the institution have been more active in the evaluation of Democratic and Transformational Leadership while former employees that have served in the institutions for app. 19-24 years have been more eager to assess Charismatic Leadership.