E-ÇED raporlarının coğrafi bilgi sistemleri ile analizi: Gümüşhane örneği
Analysis of E-EIA reports with geographic information systems: The gümüşhane example
  1. Tez No: 1009159
  2. Yazar: NURHAYAT ÇUBUKÇU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH DÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Yatırım ve faaliyetlerin planlama ile uygulama süreçlerinde doğal unsurların korunması ve sürdürülebilirliğin sağlanması giderek daha fazla önem kazanmaktadır. Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED), yalnızca Türkiye'de değil dünya genelinde de stratejik bir araç haline gelmiştir. Doğal, ekolojik ve sosyo-ekonomik çevresel etkilerin büyük ölçüde mekânsal boyuta sahip olması nedeniyle Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS), ÇED sürecinin proje alanı seçimi, etki tahmini, alternatif değerlendirme ve izleme dahil tüm aşamalarında etkin bir şekilde kullanılabilecek güçlü bir araç olarak öne çıkmaktadır. Bu çalışmada Türkiye'de ÇED sürecinin yasal ve kurumsal boyutu incelendikten sonra Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, ÇED İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü tarafından yürütülmekte olan e-ÇED Portalı'nda bulunan Gümüşhane ilini kapsayan ÇED raporlarına ait verilerin CBS desteğiyle mekânsal bir veri tabanına aktarılarak analiz edilmesi amaçlanmaktadır. e-ÇED Portal verileri incelendiğinde Türkiye için 2013 yılından bugüne kadar olan yaklaşık 111 bin ÇED raporunun PDF formatında erişilebilir olduğu görülmektedir. Gümüşhane ili için bu sayı 594'tür. e-ÇED Portal'da ÇED raporları 14 sektör altında sınıflandırılmaktadır. Gümüşhane için en çok ÇED raporunun bulunduğu ilk iki sektör, toplamda 394 ÇED raporuyla maden ve toplamda 94 ÇED raporuyla enerji sektörüdür. Yapılan analizler sonucunda, tüm projeler için toplam proje alanının %12'sinin orman alanlarından tahsis edildiği ve il nüfusunun %58'inin bir maden alanına 1 km mesafede yaşadığı belirlenmiştir. CBS desteği sayesinde tüm ÇED raporu gerektiren projelerin Gümüşhane ili genelindeki mekânsal dağılımının gösterilmesi, mekânsal sorgulama ve analizler ile yeni projeler için yer belirlemede daha sağlıklı karar verme olanaklı hale gelmiştir. Mevcut e-ÇED Portal harita tabanlı bir yapıya dönüştürülerek gelecekte benzer uygulamalar tüm iller için gerçekleştirilebilir.
Özet (Çeviri)
The protection of natural elements and ensuring sustainability are becoming increasingly important in the planning and implementation processes of investments and activities. Environmental Impact Assessment (EIA) has become a strategic tool not only in Turkey but also worldwide. Because natural, ecological, and socio-economic environmental impacts largely have a spatial dimension, Geographic Information Systems (GIS) stand out as a powerful tool that can be effectively used in all stages of the EIA process, including project site selection, impact estimation, alternative assessment, and monitoring. This study aims to analyze the data from EIA reports covering Gümüşhane province, found on the e-EIA Portal managed by the General Directorate of EIA Permits and Supervision of the Ministry of Environment, Urbanization and Climate Change, by transferring them to a spatial database with GIS support. An examination of the e-EIA Portal data reveals that approximately 111,000 EIA reports for Turkey from 2013 to the present are accessible in PDF format. For Gümüşhane province, this number is 594. In the e-EIA Portal, EIA reports are classified under 14 sectors. For Gümüşhane, the top two sectors with the most EIA reports are mining with a total of 394 reports and energy with a total of 94 reports. Analyses have shown that 12% of the total project area for all projects is allocated from forest areas, and 58% of the province's population lives within 1 km of a mining area. Thanks to GIS support, the spatial distribution of all projects requiring EIA reports across Gümüşhane province is shown, and spatial queries and analyses enable more informed decision-making in site selection for new projects. The current e-EIA Portal can be transformed into a map-based structure, and similar applications can be implemented for all provinces in the future.