Ç4140 malzemeye uygulanan kriyojenik işlemin sert tornalama operasyonunda işlenebilirlik ve malzeme yapısı üzerine etkileri
Effects of cryogenic treatment applied to Ç4140 material on machinability and material structure in hard turning operations
  1. Tez No: 1009188
  2. Yazar: MEHMET ERBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR GÜLLÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada; Ç4140 alaşımlı çeliğe geleneksel ısıl işlem (malzeme-1) ve geleneksel ısıl işlem + kriyojenik işlem (malzeme-2) olmak üzere iki farklı ısıl işlem uygulanmıştır. Uygulanan iki farklı türde ısıl işlem prosesi sonucunda malzemelerin sertlik değerleri ölçülmüş ve SEM analizleri yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre; malzeme-1' in sertlik değerleri ortalama 520 HV ölçülürken, malzeme-2'nin sertlik değerleri ortalama 570 HV ölçülmüştür. Ayrıca malzeme-2' nin mikroyapısında görülen martenzit oluşumunun malzeme-1' dekine kıyasla daha ince yapılı olduğu tespit edilmiştir. Daha sonra sert tornalama için hazırlanan malzemelerin işlenebilirlikleri kıyaslanmıştır. Bu kapsamda; iki farklı işlem görmüş malzemeye, üç farklı kesme hızı (170; 190 ve 210 m/dak), üç farklı ilerleme oranı (0,05; 0,09 ve 0,13 mm/dev) ve üç farklı talaş derinliği (0,08; 0,12 ve 0,16 mm) uygulanarak deneyler yapılmıştır. Deneyler esnasında ayna titreşimi, takım tutucu titreşimi, tezgâhın çektiği akım değeri anlık ve eş zamanlı olarak kayıt altına alınmış; deneyler sonrasında ise yüzey pürüzlülük değerleri ölçülmüştür. Kesme parametrelerinin ve kriyojenik işlemin bu sonuçlara etkileri araştırılmıştır. Tam faktöriyel deney tasarımı yapılmış olup, sonuçlar varyans analizi (ANOVA) ile yorumlanmış ve regresyon modelleri oluşturulmuştur. Deney sonuçlarına göre en etkili parametreler; ayna titreşimi üzerinde kesme derinliği, takım tutucu titreşimi üzerinde ilerleme oranı, yüzey pürüzlülüğü üzerinde ilerleme oranı ve tezgâhın çektiği akım üzerinde ise kesme hızı olmuştur. Ayrıca kullanılan iki malzemeden elde edilen veriler kıyaslandığında; malzeme-2' nin değerlendirme kriterleri açısından, malzeme-1'e göre daha iyi sonuçlar sergilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, two different heat treatment processes were applied to AISI 4140 alloy steel: conventional heat treatment (Material-1) and conventional heat treatment combined with cryogenic treatment (Material-2). Following the application of these two heat treatment processes, the hardness values of the materials were measured and microstructural analyses were conducted using scanning electron microscopy (SEM). According to the obtained results, the average hardness value of Material-1 was measured as approximately 520 HV, while the average hardness value of Material-2 was approximately 570 HV. In addition, it was determined that the martensitic structure observed in the microstructure of Material-2 was finer compared to that of Material-1. Subsequently, the machinability of the materials prepared for hard turning was comparatively evaluated. In this context, machining experiments were carried out by applying three different cutting speeds (170, 190, and 210 m/min), three different feed rates (0.05, 0.09, and 0.13 mm/rev), and three different depths of cut (0.08, 0.12, and 0.16 mm) to both heat-treated materials. During the experiments, chuck vibration, tool holder vibration, and the spindle motor current drawn by the machine tool were recorded instantaneously and simultaneously. After the experiments, surface roughness values were measured. The effects of cutting parameters and cryogenic treatment on these outputs were investigated. A full factorial experimental design was employed, and the results were analyzed using analysis of variance (ANOVA), followed by the development of regression models. Based on the experimental results, the most influential parameters were identified as depth of cut on chuck vibration, feed rate on tool holder vibration, feed rate on surface roughness, and cutting speed on the machine tool current. Furthermore, a comparison of the data obtained from the two materials revealed that Material-2 exhibited superior performance compared to Material-1 in terms of the evaluated criteria.