Kadına yönelik şiddetin kavramsal çerçevesi ışığında 6284 sayılı Kanun kapsamında koruyucu tedbirler
Protective measures within the scope of Law no. 6284 in light of the conceptual framework of violence against women
- Tez No: 1009191
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TİJEN DÜNDAR SEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada kadına yönelik şiddetin kavramsal çerçevesi ışığında 6284 sayılı Kanun kapsamında Koruyucu tedbirler incelenmiştir. Kadına yönelik şiddet tanımından başlayarak hem kavramsal hem de kuramsal boyutlarıyla tarihsel süreç içerisinde derinlemesine ele alınmış; fiziksel, sözel, psikolojik/duygusal, ekonomik ve cinsel boyutlarıyla şiddetin karakteristik özellikleri ve tarihsel evrimi açıklanmıştır. Kadına yönelik şiddetin ortaya çıkışında rol oynayan; biyolojik, psikolojik, sosyokültürel, ekonomik, politik, kitle iletişim araçları gibi yeni medya etkenlere dair analizlere değinilmiştir. Daha sonra kadına yönelik şiddeti besleyen içsel ve çevresel faktörlere değinilmiş ve çözüm odaklı yaklaşımların temel ilkeleri tartışılmıştır. Kadına yönelik şiddetin nasıl şekillendiği ve şiddet döngüsünün dinamikleri incelenmiş olup şiddetin fiziksel zararların yanı sıra kadın ve çocuk üzerindeki uzun dönemli ruhsal sağlık etkileri de detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Toplumsal cinsiyet eşitsizliği kaynaklı sonuçlar—eğitimde aksama, çalışma hayatından uzaklaşma, iş/istihdam zorluğu, şiddetin çocuğa yansıması, siyasi/politik sonuçlar sosyal dışlanma ve yoksullaşma gibi—örneklendirilerek şiddetin kadının hayatındaki çok yönlü yansımaları ele alınmıştır. Çalışmanın devamında kadına yönelik şiddet ile ilişkili erkekliğin tanımlanması, hegemonik erkeklik, aile içinde yüklenen erkeklik rolleri ile Türkiye özelinde erkeklik kurgusu, kadına şiddet uygulayan erkeğin özelikleri ile kadınların şiddete katlanma sebeplerinden bahsedilmiştir. Yasal düzenlemeler çerçevesinde, kadına yönelik şiddetle mücadele gelişimi ve süreci, 6284 sayılı“Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun ”un hedefleri, v kapsamı, uygulama usulleri, şartları ve ilkeleri açıklanmış ve eleştirel bakış açısı ile ele alınmış; kanun öncesi ve sonrası istatistiksel verilerle koruyucu tedbirlerin uygulamadaki etkililiği ve sorunları değerlendirilmiştir. Koruyucu tedbirler kapsamında: Mülkî amir tarafından vermiş olduğu; barınma desteği, geçici maddi yardım, psikolojik, rehberlik ve danışmanlık hizmeti, re 'sen geçici koruma altına alınma ve kreş imkânın sağlanması ile Hâkim tarafından verilen; iş yerinin değiştirilmesi, ayrı yerleşim yeri belirlenmesi, aile konutu şerhi, kimlik ve ilgili diğer bilgi ve belgelerin değiştirilmesi yönündeki koruyucu tedbir kararları detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Daha sonra şiddet mağdurları bireylere yönelik verilmiş koruyucu tedbirlerin uygulamadaki aksaklıklar ve aksaklıkların giderilmesi yönündeki bilgi eksikliği, koordinasyon sorunları, kaynak kısıtları ile denetim zaafları gibi temel engeller detaylandırılarak, yargısal süreçlerin hızlandırılması, öncelikli yargılamalar ve iyileştirme önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examines the Protective Measures under Law No. 6284 within the context of the conceptual framework of violence against women. Beginning with the definition of violence against women, it is thoroughly inspected in its historical context, encompassing both conceptual and theoretical dimensions, along with the characteristics and historical evolution of violence, are explained, including its physical, verbal, psychological/emotional, economic, and sexual extents. This study examines the biological, psychological, sociocultural, economic, political, and mediarelated factors, including new media, that contribute to the emergence of violence against women. Then focuses on internal and environmental factors that sustain such violence and discusses the basic principles of solution-oriented approaches. The shape of violence against women and the dynamics of the cycle of violence are analyzed, and the long-term psychological effects on women and children, in addition to physical harm, are addressed in detail. The study illustrates the consequences of gender inequality—such as educational disruption, disengagement from work, difficulties in obtaining work/employment, the impact of violence on children, and political consequences such as social exclusion and impoverishment— and addresses the multifaceted impacts of violence on women's lives. The study continues by examining the definition of masculinity in relation to violence against women, hegemonic masculinity, masculine roles imposed within the family and the masculinity construction specific to Türkiye, the characteristics of men who use violence against women and the reasons why women endure violence are discussed. Within the vii framework of legal regulations, the development and process of combating violence against women, the objectives, scope, implementation procedures, conditions and principles of the Law No. 6284 on the Protection of the Family and Prevention of Violence Against Women, are explained and critically discussed; the effectiveness and problems of protective measures in practice have been evaluated with statistical data before and after the law. Within the scope of protective measures, the protective decisions issued by the administrative authority—such as the provision of shelter, temporary financial assistance, psychological support, guidance and counseling services, ex officio temporary protection, and access to childcare services—as well as those ordered by the court, including changes to the workplace, determination of a separate place of residence, registration of a family residence annotation, and changes to identity and other related information and documents, are examined in detail. Finally, the protective measures provided for victims of violence are examined by detailing the main obstacles encountered in practice—such as implementation problems, lack of information on how to address these problems, coordination difficulties, resource limitations, and weaknesses in supervision—and recommendations are presented for accelerating judicial processes, prioritizing cases, and improving overall effectiveness.