Fenomen-suç ilişkisinin üniversite öğrencileri tarafından değerlendirilme biçimi: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi öğrencileri örneği
The evaluation of the phenomenon-crime relationship by university students: The example of Tekirdağ Namık Kemal University students
  1. Tez No: 1009192
  2. Yazar: AYŞE ÇAVGAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YILDIRIM ONUR ERDİREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma temelde üniversite öğrencilerinin, özelde Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Öğrencileri üzerinden fenomen-suç ilişkisini hangi sosyolojik bağlamlarda ele aldığını değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Nitel araştırma tekniklerinden fenomenolojik araştırma deseninin kullanıldığı bu çalışmada 30 katılımcılıyla yarı yapılandırılmış görüşme tekniğiyle görüşme sağlanmış, bulgular tematik analiz ile sosyolojik bağlamda irdelenmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda, dijital platformların sadece bir iletişim aracı değil, kimlik inşası, tüketim teşviki ve toplumsal değerlerin yeniden tartışıldığı bir hibrit alan olduğu saptanmıştır. Katılımcıların sosyal medyayı idealize edilmiş benlik sunumları için bir vitrin olarak kullandıkları ve bu süreçte özel alanın kamusallaştığı belirlenmiştir. Fenomen kültürü üzerinden teşvik edilen tüketimin bireylerde duygusal tükenmişliğe yol açtığı ve sanal dünyada sergilenen lüks yaşantıların genç kuşak tarafından haksız kazanç ve suç olgusuyla ilişkilendirmeye başlandığı görülmüştür. Ayrıca suça karıştığı iddia edilen fenomenlere karşı geliştirilen şüphe duygusunun başlangıçtaki güven ilişkisini dikey bir hiyerarşiye ve hayal kırıklığına dönüştürdüğü tespit edilmiştir. Sonuç olarak, öğrencilerin suçun normalleşmesine karşı takipten çıkma veya etiketleme yoluyla pasif bir direnç sergiledikleri ve bu durumun eleştirel bir dijital okuryazarlık bilincinin gelişmeye başladığının göstergesi olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study primarily aims to evaluate the sociological contexts in which university students, specifically those at Namık Kemal University in Tekirdağ, address the relationship between phenomena and crime. Using a phenomenological research design from qualitative research techniques, this study involved 30 participants interviewed using a semi-structured interview technique. The findings were then analyzed thematically within a sociological context. Based on the findings, it was determined that digital platforms are not merely a communication tool, but a hybrid space where identity construction, consumer incentives, and the re-evaluation of social values take place. Participants were found to use social media as a showcase for idealized self-presentations, and in this process, the private sphere became public. It was observed that consumption encouraged through phenomenon culture leads to emotional exhaustion in individuals, and the luxurious lifestyles displayed in the virtual world are increasingly associated by the younger generation with illicit gains and crime. Furthermore, it was found that the feeling of suspicion developed towards phenomena allegedly involved in crime transforms the initial trust relationship into a vertical hierarchy and disappointment. In conclusion, it was found that students exhibited passive resistance to the normalization of crime through unfollowing or labeling, and this indicates the beginning of the development of a critical digital literacy awareness.