Boru ve kanallarda ısı taşınım katsayısının arttırılması
Increasing the heat transfer coefficient at pipes and channels
  1. Tez No: 100922
  2. Yazar: BEKİR SARI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALPİN KEMAL DAĞSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
BORU VE KANALLARDA ISI TAŞINIM KATSAYISININ ARTTIRILMASI Bu çalışmada çelik kazanlarda ısı taşınım katsayısının artırılması ile kazan ısıl veriminin artırılması amaçlanmıştır. Bu nedenle değişik tip türbülatörler denenerek ve mevcut türbülatörler üzerinde dizayn girdileri değiştirilerek çeşitli deneyler yapılmıştır. Çelik kazanlarda ısı taşınımını arttırmak, dolayısıyla kazan ısı verimini arttırmak için kullanılacak parametrelerden biri olan kanallar içinde türbülanslı bir akış meydana getirmek amacıyla değişik formlarda ve mevcut türbülatörlerin parametreleri değiştirilerek deneyler yapılmıştır. Bu çalışma sonucunda yapılan çeşitli modifikasyonların kazan ısıl verimi, erişilen baca gazı sıcaklığı ve yanma verimi açısından karşılaştırılması yapılmıştır. Kullanılan türbülatörlerin boyu ve hatve açısı ısı taşınım katsayısının artması veya azalması açısından çok önemlidir. Türbülatörler sıcak baca gazlarının akışına engel teşkil etmemelidir. Türbülanslı bir akış sağlayarak sıcak baca gazlarının temas süresini arttırıcı etki yaratmalıdır. Kazan dizayn parametrelerine göre en uygun sonuçları veren türbülatörler seçilmiştir. Bu çalışma sonucunda baca gazları ile kullanılmadan dışarı atılan enerjinin suya verilmesi sağlanmıştır. Isıtma sektöründe karşılaşılan en büyük problem ısı kaynaklarının bilinçsizce kullanılmasından doğan enerji israfıdır. Isıtma amaçlı kullanılan cihazlarda yapılan bu deneylerde elde edilen sonuçlar kullanılarak modifiye edilmiş yeni cihazlarla ısıl kaynaklar tasarım girdilerini mümkün olduğu en iyi şekilde kullanılmıştır. Kazan içinde kullanılan türbülatörler ile sıcak gazların su ile temas ettiği süre arttırılmıştır. Meydana getirilen türbülans ısı taşınım katsayısını arttırıcı yönde etki etmiştir. Bunun sonucu olarak da suya geçen ısı miktarı artmıştır.
Özet (Çeviri)
INCREASING THE HEAT TRANSFER COEFFICIENT AT PIPES AND CHANNELS SUMMARY In this study, increasing of thermal efficiency of steel boiler by increasing heat transfer coefficient is targetted. For this reason various tests were carried out using different kinds of turbulators and making desing input changes on the present turbulators. In order to have a turbulent flow at channels which are one of the parameters in order to insrease the heat transfer and therefore increase boiler thermal efficiency, various tests were carried out at different forms and changing the parameters of present turbulators. At the end of the study comparison of boiler thermal efficiency, chimney gas temperature and burning efficiency was done for each modification. Turbulators giving the best results according to the boiler design parameters were selected. As a result of this work the energy given away without using with chimney gases is given to water.In heating the sector the greatest problem is wastage of energy due to inefficient usage of energy sources. Using these results recevied through the experiments done with heating equipment, some equipment were modified to use the heat sources most efficiency.Using the turbulators the duration of contact of hot gases and water is increased.The received turbulance increased the heat transfer coefficient.As a result of this the heat transferred to water increased. The size and angle of turbulators are very important from the point of increase or decrease of heat transfer coefficient. The turbulators must not prevent the flow of hot chimney gases.An effect must be created to increase the duration of contact of hot chimney gases using a turbulent flow. XI