Bilgisayar yardımıyla vantilatör tasarımı
Computer aided vantilatör design
  1. Tez No: 100923
  2. Yazar: FUAT HAKAN DOLAY
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. CEM PARMAKSIZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET BİLGİSAYAR YARDIMIYLA VANTİLATÖR TASARIMI Fuat Hakan DOLAY Vantilatör istenen gaz debisini gazı hareket ettirebilecek kadar enerji vererek sağlayan cihazdır. Vantilatörler merkezkaç ve eksenel tiplerde olmak üzere sanayi, işyeri ve konutlarda; iklimlendirme, soğutma, ısı ekonomisi ve ısının geri kazanılması gibi çok çeşitli amaçlarla yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu kadar yaygın kullanılan vantilatörlerin doğru seçimi işletmenin verimli, sürekli ve ekonomik çalışmasını sağlayacaktır. Yapılan çalışma üç ana bölümde incelenebilir. Birinci bölümü öne eğik kanatlı, geriye eğik kanatlı ve radyal merkezkaç vantilatör tipleri ve boru tipli yönlendirici kanatsız eksenel vantilatörler için elde edilmiş teorilere dayanılarak, kullanıcının istediği özelliklere uygun olarak parametrik vantilatör tasarımı yapan QBASIC tabanlı programların hazırlanması oluşturmaktadır. Programlar kullanıcının girdiği debi, basma yüsekliği, motor devir sayısı gibi akışı belirleyici özelliklere uygun olarak vantilatör tasarımını gerçekleştirmektedir. İkinci bölümü ise, bir CAD-CAM-CAE programı olan I-DEAS üzerinde, QBASIC programlarında hesaplanan vantilatör boyutlarının kullanılması ile, tasarımın bilgisayar ortamında modelenmesini sağlayan programların hazırlanması oluşturmaktadır. Bu programlar I-DEAS üzerinde çalıştırıldığında merkezkaç vantilatörler için çark, salyangoz ve difüzörü çizerek montajını kurmakta ve iki boyutlu teknik resmini çıkartırken, eksenel vantilatörün çarkının üç boyutlu modelini ve teknik resmini çıkartmaktadır. Üçüncü bölümü ise, vantilatör tasarımda rol alan teoriler henüz tam olarak geliştirilemediği (özellikle merkezkaç vantilatörler) için gerçekleştirilen tasarımların Fluent adlı yazılım yardımıyla akış analizin yapılarak vantilatörün karakteristik eğrilerinin ve çalışma bölgesinin belirlenmesi oluşturmaktadır.Bu şekilde bazı ampirik formüller aracılığı ile geliştirilen vantilatör modellerinin istenen değerleri karşılayıp karşılamadığı incelenebilir. Yapılan çalışmalarla, istenilen özellikleri sağlayan vantilatörler için tasarım tamamı ile otomatikleştirilerek bilgisayar ortamına taşınmıştır. İleride yapılacak çalışmaların, XIşu ana kadar sadece akış üzerinde gelişen çalışmaları mukavemet analizleri ile desteklenmesi uygun olacaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY COMPUTER AIDED VANTİLATÖR DESIGN Fuat Hakan DOLAY Fan is the tool which gives energy required to move the gas in order to obtain mass flow. Fans, grouped as centifugal and axial, are used in industry, office and resident; for climatization, cooling, heat economy, heat recycling. Being widely used, it's very important to make the right choice for efficient, continuous and economical corporations. This study can be divided in three groups. First part covers QBASIC based program used for user dependent parametrical design of a fan. Theory used in this program is about forward curved, backward curved and radial bladed centrifugal fans; pipe type axial fans without guide vanes. User inputs data like mass flow rate, pressure rise and rpm of the motor. Second part covers the solid modelling of the fan with a CAD-CAM-CAE software named I-DEAS. QBASIC output including exact fan dimensions is used as input of I- DEAS software. When user runs a program file I-DEAS draws impeller, scroll, inlet nozzle of fan, assembles all those parts and creates 2D drawings. Besides, 3D model for impeller of axial fan and related 2D drawings are created. In the third part, flow analysis of the related design is generated by the help of software named FLUENT as theories supporting the design of fans (especially centrifugal fans) haven't been competely developed. Software creates characteristical curves and operational region of the fan. The aim of this part is to check if fan models created by the help of some emprical formulas meet the required values. Fans, meeting the required values, are completely automated and moved to computer environment. From now on, vantilatör design can be examined in terms of strength and structure.