Kronik böbrek hastalarının anemi ile ilişkili çinko protoporfirin, eritrosit membran yağ asitleri, miRNA-210 ekspresyon düzeylerindeki değişiklikleri ve biyokimyasal değerlerle ilişkisi
Changes in zinc protoporphyrin, erythrocyte membrane fatty acids, miRNA-210 expression levels associated with anemia and their relationship with biochemical values in patients with chronic kidney disease
- Tez No: 1009243
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN ABDULKADİR SERDAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Genetik, Biyokimya, Genetics, Biochemistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Kronik böbrek hastalığı (KBH), ilerleyici renal fonksiyon kaybı ile birlikte sistemik inflamasyon, oksidatif stres ve metabolik düzensizliklerle karakterize kompleks bir klinik tablodur. KBH'nin önemli komplikasyonlarından biri olan anemi; eritropoietin eksikliği, demir metabolizması bozuklukları ve hipoksiye bağlı moleküler yanıtların etkileşimi sonucu gelişir. Demir eksikliği anemisi (DEA) ile fonksiyonel demir eksikliğinin (FDE) ayırt edilmesi tedavi açısından kritik olup, hemoglobin (Hb), ferritin ve transferrin satürasyonu (TSAT) gibi klasik belirteçler inflamasyondan etkilenebilmektedir. Bu çalışmada, hemodiyaliz (HD) tedavisi alan ileri evre KBH hastalarında çinko protoporfirin (ZnPP), eritrosit membran yağ asidi profili ve mikroRNA-210 (miRNA-210) düzeyleri değerlendirilmiştir. İlk aşamada 50 HD hastasında miRNA-210 düzeyleri incelenmiş; DEA grubunda kontrol ve FDE gruplarına göre anlamlı derecede yüksek bulunmuş ve Hb ile negatif korelasyon göstermiştir (ρ=−0.363, p=0.0155). ROC analizinde miRNA-210'un ayırt edici performansı orta düzeyde saptanmıştır (AUC=0.711, p=0.0186). İkinci aşamada 117 HD hastası ve 28 kontrol değerlendirilmiş; ZnPP düzeyleri DEA grubunda anlamlı derecede yüksek bulunmuş ve Hb ile güçlü negatif korelasyon göstermiştir (r=−0.406, p<0.0001). Yağ asidi analizinde DEA grubunda palmitik ve erusik asit artarken, oleik asit azalmıştır. Hb düzeyi oleik asit ile pozitif, palmitik ve erusik asit ile negatif korelasyon göstermiştir. Omega-3 indeksi KBH hastalarında düşük bulunmuştur. Bulgular, KBH'de aneminin çok boyutlu bir süreç olduğunu ve miRNA-210 ile ZnPP'nin potansiyel biyobelirteçler olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Chronic kidney disease (CKD) is a progressive condition characterized by declining renal function, systemic inflammation, oxidative stress, and metabolic imbalance. Anemia, a frequent complication of CKD, results from erythropoietin deficiency, impaired iron metabolism, and hypoxia-driven molecular responses. Differentiating iron deficiency anemia (IDA) from functional iron deficiency (FID) is essential for proper management; however, traditional biomarkers such as hemoglobin (Hb), ferritin, and transferrin saturation (TSAT) are influenced by inflammation, reducing their reliability. This study evaluated zinc protoporphyrin (ZnPP), erythrocyte membrane fatty acid composition, and microRNA-210 (miRNA-210) expression in patients with advanced CKD undergoing hemodialysis (HD). In the first phase, plasma miRNA-210 levels were analyzed in 50 HD patients. miRNA-210 levels were significantly higher in the IDA group compared to control and FID groups, and showed a negative correlation with Hb (ρ = −0.363, p = 0.0155). ROC analysis indicated moderate diagnostic performance (AUC = 0.711, p = 0.0186). In the second phase, 117 HD patients and 28 controls were assessed. ZnPP levels were significantly elevated in the IDA group and negatively correlated with Hb (r = −0.406, p < 0.0001). Fatty acid analysis showed increased palmitic and erucic acids and decreased oleic acid in IDA patients. Hb correlated positively with oleic acid and negatively with palmitic and erucic acids. The omega-3 index was also reduced in CKD patients. Overall, CKD-related anemia is a multifactorial condition, and miRNA-210 and ZnPP may serve as supportive biomarkers.