Antalya'da eski Türk inancının izleri
The traces of ancient Turkish religion in Antalya
- Tez No: 1009262
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR DONUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
Özet
Din, insanın yaratılması ile var olmuş, insanla beraber yaşayan ve yaşamaya devam edecek inançlar bütünüdür. İnsanlık tarihinde, dini inançlardan yoksun bir topluluğa rastlanmamıştır. İnsanlığın tarihi dönemlerde olduğu gibi, tarih öncesi dönemlerde de sahip olduğu bu inançlarla yaşadığı yapılan araştırmalardan anlaşılmaktadır. Bunun sonucunda da toplumları ayakta tutan ve en başta gelen temel kurallardan birisinin de din olduğu açıktır. Dünya tarihi ve kültüründe köklü bir geçmişe sahip olan Türk Milleti de İslamiyet öncesi dönemde Tek Tanrılı bir dini inanca sahiptir. Bu din; ''Geleneksel Eski Türk Dini'', ''Gök Tanrı (Gök Tengri) Dini'', ''Tek Tanrı (Tek Tengri) Dini'' olarak ifade edilmektedir. Bilindiği gibi Türk Milleti tarihi boyunca birçok dine girmiştir. Bu girmiş olduğu dinlerin içerisinde de Eski Türk Dini İnançlarını da yaşamaya devam ettirmişlerdir. Türkler İslam Dini ve Medeniyetinin içine girdikten sonra bu dinin maddi ve manevi özelliklerini benimsemişlerdir. Bunun yanında kendi milli inançlarını, örf, adet ve geleneklerini de bu dinin içinde yaşamaya devam etmişlerdir. İslamiyet'in kabulünden sonraki Türklerin yaşayışları ile ilgili yapılacak çalışmalarında bize, Eski Türk İnancının izlerini bulmamıza yardımcı olacağı düşüncesindeyiz. İşte bu çalışmayla, Antalya'da yaşayan Türklerin hala günümüzde de yaşattıkları Eski Türk İnancının izlerini ortaya koymak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Religion has existed since human being comes to earth and is a set of beliefs which cohabit with people and will continue to do so. There is no society which is devoid of religion. As in the historical periods, it is understood from the studies which have been carried out that people always had beliefs in the pre-historic periods. As a result of this, it is clear that religion is one of the basic rule and it keeps the society stable and strong. Turkish Nation, which has deep roots in the world history and culture, had the monoteist faith even in pre-islamic period. This religion is called as ''Old Conventional Turkish Religion'', ''Gök Tanrı (Gök Tengri- The God of the Sky) Religion''. As it is known, Turkish Nation has adopted several religions. They have perpetuated to live their Old Turkish Faith in religions which they adopted later. Turks adopted the physical and spiritual characteristics of Islamic beliefs after adopting the Islamic religion and Islamic civilization. In addition to this, they have continued living their beliefs, conventions, customs and usage in this religion . We think that the studies on Turkish way of life after adopting Islamic religion will help us reveal the traces of Old Turkish Faith throughout the history. This study aims to find the traces of Old Turkish Faith which Turks living in Antalya perpetuate today.