Huzursuz bacaklar sendromunda otonomik fonksiyonların değerlendirilmesi
Evaluation of autonomic function in restless legs syndrome
- Tez No: 386690
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE BALABAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Huzursuz bacaklar sendromu (HBS) olan hastalarda otonomik fonksiyonların değerlendirilmesi amaçlandı. Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi nöroloji polikliniğine başvuran HBS olan 40 hasta ve 40 sağlıklı gönüllü çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya katılan tüm bireylere; sempatik deri yanıtı (SDY), istirahatte R-R interval analizi, hiperventilasyonda R-R interval analizi ve tilt testinde R-R interval analizi yapıldı, Beck Anksiyete ve Beck Depresyon Ölçeği uygulandı, oturarak ve ayakta kan basınçları ölçüldü. HBS olan gruba ayrıca International Restless Legs Syndrome Study Group (IRLSSG) değerlendirme ölçeği uygulandı. Çalışmaya katılan hasta grubundaki bireylerin 27'si (%67,5) kadın, 13'ü (%32,5) erkekti, kontrol grubunu oluşturan bireylerin de 27'si (%67,5) kadın, 13'ü (%32,5) erkekti. Hasta grubundaki bireylerin yaşları ortalaması 41,97±14,62 ve kontrol grubundaki bireylerin yaşları ortalamaları ise 40,57±14,15 olarak bulundu (p=0,665: p>0,05). Hasta grubundaki bireylerin minimum IRLSSG puanı 8, maximum IRLSSG puanı ise 39 olup, IRLSSG puanı ortalaması 25,30±8,20 olarak bulunmuştur. Hasta ve kontrol gruplarındaki bireylerin SDY latans ve SDY amplitüdlerinin karşılaştırılmasında anlamlı farklılık saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
It was aimed to assess autonomic functions in patients with restless legs syndrome (RLS) The study included 40 patients with RLS and 40 healthy volunteers who presented to Neurology Department of Cumhuriyet University, Medical School. Sympathetic skin response (SSR), R-R interval variability during rest, R-R interval variability during hyperventilation and R-R interval variability during tilt test analyses were performed, in addition, Beck Anxiety Inventory and Beck Depression Inventory were applied to all subjects. Blood pressure was measured in sitting and standing position. International Restless Legs Syndrome Study Group (IRLSSG) scale was applied to the subjects in the RLS group. There were 27 women (67,5%) and 13 men (32,5%) in each group. Mean age was 41.97±14.62 years in the RLS group and 40,57±14,15 years in the control group(p=0,665: p>0,05). The mean IRLSSG score was found to be 25,30±8,20 (8-39). No significant difference was detected regarding the SSR latency and the amplitude between the RLS and the control groups. It was found that R-R interval variability during tilt test responses were significantly higher in the RLS group than those of the controls (p0,05). No significant difference was detected regarding the SSR and the R-R interval variability tests the between in patients with RLS and the controls.