Huzursuz bacaklar sendromlu hastalarda kalp hızı değişkenliği ve ritim analizleri
Heart rate variability and analysis of rhythm in patients with restless legs syndrome
  1. Tez No: 293144
  2. Yazar: NURAY CAN USTA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VİLDAN ALTUNAYOĞLU ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Huzursuz Bacaklar Sendromu (HBS) ekstremitelerde anormal duyumlara eşlik eden hareket etme isteği ve hareketle karakterize bir uyku hastalığıdır. Etiyolojisi tam olarak bilinmeyen, kadınlarda ve orta-ileri yaş grubunda daha fazla görülen bu hastalık yaşam kalitesini ve işgücünü azaltarak kişiye ve topluma bir yük getirmektedir. HBS hastalarında yaşanan sosyal sorunların yanı sıra henüz açıklanmayan mekanizmalar ile kardiyovasküler hastalıklara yol açarak ciddi mortalite ve morbitite neden olabileceği ileri sürülmektedir. Topluma dayalı çeşitli çalışmalarda HBS kardiyovasküler hastalıklar için bir risk oluşturduğu tespit edilmiştir. Kardiyovasküle risk artışı için olası neden olarak artmış sempatik aktivitenin gösterilmiştir. Bu çalışmada HBS hastalarında artmış sempmatetik aktivite kal hızı değişkenlik analizleri ile ortaya konmaya çalışılmıştır. Çalışmada incelenen verilerden SDNN, SDANN, SDNNi, RMMSD,PNN50 değerleri zamana dayalı RR intervallerinin değişimi ile sinus nodu ve bu nodun hormanal uyarımı hakkında bilgi verir. HF, LF, VLF ise sıklığa dayalı RR interval değişimleri hakkında bilgi verir. HF; sadece normal sinus ritminde olan ventilasyona bağlı parasempatik aktivitenin düzenleyici etkisinin göstergesidir. LF; barorefleks aktivitesindeki sempatik sistemin bir miktar daha baskın olduğu sempatik ve parasempatik yanıtlarının kombinasyonları hakkında bilgi verir. VLF; fizyolojik karşılığı tam olarak bilinmemekte birlikte uzun süreli kayıtlamalarda fiziksel aktivitelere bağlı parasempatik ve renin anjiotensin sistemlerinin refleks yanıtlarına bağlı olabileceği düşünülmektedir. LF/HF oranı ise; sempatovagal dengenin indeksi olarak kullanılmaktadır.Çalışmaya yeni tanı 65 HBS hastası ve benzer yaş-cinsiyete sahip 58 kontrol grubu vakası alınmış, grupların demografik verileri ve KHD analiz verilerinin karşılaştırılması yapılmıştır. Demografik özellikler içinde sadece HBS hasta grubunda tiroid hastalığı daha yüksek oranda bulunmuştur. Hasta ve kontrol grupları arasında; SDNN, hafif ile şiddetli HBS hastalarının kendi içerisinde karşılaştırılmasında; LF gece, VLF toplam-gece-gündüz ve total power gece, şiddetli HBS hastalarının kontrollerle karşılaştırılmasında SDNN 46gece, SDNN indeksi, VLF gece istatistiksel anlamlı fark bulunmuşken; hafif şiddetteki HBS hastalarının kontrollerle karşılaştırılmasın ve hastalık süresinin KHD analizleri arasındaki korelasyonda anlamlı fark bulunmamıştır.Yapmış olduğumuz bu çalışma literatürdeki diğer çalışmalarla birlikte ele alındığında sempatik sistem aktivasyon artışına bağlı kardiyovasküler riskin arttığını desteklemekte ancak net olarak ortaya koyamamaktadır. Sempatik sistemin değerlendirilmesinde diğer testlerinde dahil edildiği daha geniş çalışmalara ihtiyaç vardır
Özet (Çeviri)
Restless legs syndrome (RLS) is a sleep disorder that characterized with request and act of movement accompanying abnormal sensations in extremities. RLS, which etiology is unknown and more frequent in female and middle and advance ages, encumbers to individuals and community by reducing quality of life and labor force. It is suggested that RLS causes serious mortality and morbidity due to affecting cardiovascular system by unknown mechanisms besides its social problems in patients. Community based studies showed that RLS is a risk factor for cardiovascular diseases. Probable cause of increased cardiovascular risk is sympathetic activity. In this paper increased sympathomimetic activity in RLS patients have been studied with variability analysis. The data examined in this study SDNN, SDANN, SDNNi, RMMSD,PNN50 values give information about sinus node and hormonal stimulus in this node with time based RR intervals variation. HF, LF, VLF give information about frequency based RR intervals variation. HF is an indicator of regulatory effect of parasympathetic activity depending onthe ventilation in normal sinus rhythm. LF gives information about combinations ofsympathetic and parasympathetic responses in barorefleks activity which the sympathetic system is slightly dominant. Although the physiological response of VLF is not clearly known, it is considered that VLF is related to reflex responses of parasympathetic and renin-angiotensin systems due to physical activity in long term records. The rate of LF/HF is used as an index of sympathovagal balance.Sixty five new diagnosed RLS patients and 58 control group patients which has similar age and sex are included in this study. Demographic data and KHD analysis data were compared in groups. Among demographic characteristics, in RLS patient group thyroid disease was only detected in higher rates. In the comparison of HRV figures of patient and control group, some differences in the SDNN amount were detected. When classified and compared as slightly and severe according to the RLS patients? severity; meaningful variations were detected in LF night, VLF total-night and day, and the total 48power figures. When severe RLS group was compared with the control group, meaningful variations were detected in SDHH night, SDNNİ and VLF night figures. When sligthly RLS patients are compared with control group, there is no statistical variations when corralation between disease process and analysis data is examined. This study, which considered with the other studies in literature, supports increased cardiovascular risk due to increased sympathetic system activation but does not clarify this situation. Further large studies needed to evaluate sympathetic system within other tests included