Estimation of willingness to pay (WTP) for electric vehicles (EVs) and factors affecting willingness to buy (WTB)
Elektrikli araçlar (EA) için ödeme istekliliğinin tahmini ve satın alma istekliliğini etkileyen faktörler
- Tez No: 1009305
- Danışmanlar: PROF. DR. HEDİYE TÜYDEŞ YAMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Elektrikli araçlar (EA), karbon emisyonlarını azaltmak ve sürdürülebilir ulaşımı desteklemek için önemli bir çözüm olarak öne çıkmaktadır. Bu durum anket temelli çalışmalar aracılığıyla, a) insanların EA'lar için ne kadar ödeme yapmaya istekli oldukları ve b) EV satın alma istekliliğini etkileyen faktörlerin neler olduğu sorularını gündeme getirmektedir. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de EA'lar için hem ödeme istekliliğini hem de satın alma istekliliğini analiz etmektir. Potansiyel alıcılardan hem sosyo-demografik verileri hem de mevcut piyasa fiyatlarına göre EA'lar dâhil farklı araç teknolojileri arasındaki satın alma tercihlerini toplamak için anket temelli bir yaklaşım kullanılmıştır. Otomobil segmentleri arasındaki önemli piyasa fiyatı farklılıkları nedeniyle, ödeme istekliliği bölümü B, C ve E segmentleri için üç farklı versiyon halinde hazırlanmış ve böylece segmente özgü ödeme istekliliği tahminleri yapılabilmiştir. EA için piyasa fiyatını ödemeye i) istekli olan alıcılara daha yüksek bir EA fiyatı önerilirken, ii) piyasa fiyatını ödemeye istekli olmayan alıcılara daha düşük EA fiyatları sunulmuştur. Elde edilen yanıtlar, EA'lar için ödeme istekliliğini modellemek amacıyla, geleneksel iki aşamalı koşullu değerleme yönteminin revize edilmiş versiyonu olan Çok Aşamalı Koşullu Değerleme Yöntemi (ÇA-KDY) geliştirilmesinde kullanılmıştır. Sonuçlar, EA piyasa fiyatı temel alındığında B, C ve E segmentleri için beklenen ödeme istekliliği değerlerinin sırasıyla 45.292,33, 63.062,41 ve 119.857,6 Amerikan doları olduğunu göstermiştir. Alıcı özellikleri modele dâhil edildiğinde ise ödeme istekliliği değerlerinde sırasıyla %0,8, -%4,0 ve %1,2 oranlarında değişiklikler gözlemlenmiştir. Satın alma istekliliği analizi, EA benimsenmesine ilişkin tercihler ve algılanan engelleri incelemek amacıyla geliştirilen hipotezlere dayanmaktadır. Bu hipotezlerin sonuçları, ekonomik koşulların, performans ve teknoloji beklentilerinin, altyapı olanaklarının ve güvenlik kaygılarının EA'lar için satın alma istekliliğini şekillendirdiğini göstermektedir. Bu bulgular doğrultusunda, EA benimsenmesinin önündeki engelleri ele almak için ekonomik faktörler, performans ve teknoloji, altyapı ve güvenlik olmak üzere dört ana alan altında politika ve stratejilerin geliştirilmesi gerektiği önerilmektedir. Araç fiyatları üzerindeki çok yüksek vergilendirmeye rağmen, EA'lar için ödeme istekliliği hâlâ yüksektir ve bu durum iklim değişikliğiyle mücadele çabalarına önemli bir destek sağlayabilir. Vergilerde herhangi bir indirim yapılması veya ek teşviklerin sağlanması durumunda, EA benimsenme süreci çok daha hızlı ve kolay şekilde gerçekleşebilir. Ancak EA'larla ilgili ekonomik, altyapısal, güvenlik ve teknolojik başlıca engellerin dikkatli bir şekilde ele alınması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Electric vehicles (EVs) have emerged as a promising solution to reduce carbon emissions and support sustainable mobility, which brings the questions of a) how much people are willing to pay (WTP) for EVs and b) which factors affect the EV purchase, willingness to buy (WTB), which are generally studied based on surveys. This study aimed to analyze both WTP and WTB for EVs in Türkiye. A survey-based approach was used to collect both socio-demographic data from potential buyers, and their purchase decisions among available vehicle technologies including EVs based on current market prices. Due to major differences for market prices of different automobile segments, WTP part had 3 different versions for segments B, C and E, which allowed segment-specific WTP estimations. For buyers i) willing to pay the market price, a higher EV price is proposed, while ii) not willing to pay the market price for EVs, lower EV prices are proposed; responses are used to develop a Multi-step Contingent Valuation Method (MS-CVM) to model the WTP for EV, which is a revised version traditional double-bounded CVM model. Results showed, based on EV market price (A0) expected WTP for segments B, C and E were $45,292.33, $63,062.41 and $119,857.6, respectively. When buyer characteristics were included, the WTP values showed changes of 0.8%, -4.0%, 1.2%, respectively. The WTB analysis is based on hypotheses developed to examine preferences and perceived barriers related to EV adoption. The results of these hypotheses show that economic conditions, performance and technology expectations, infrastructure availability, and safety concerns shape WTB for EVs. Based on these findings, the study suggests that policies and strategies addressing EV adoption barriers should be developed under four main domains: economic factors, performance and technology, infrastructure, and safety. Despite very high taxation on vehicle prices, WTP for EVs is still high, which would be a support in climate change efforts. If any tax reduction or additional incentives are created, this adoption can be achieved much faster and easily. However, major barriers such as economical, infrastructural, safety and technological regarding EVs must be addressed carefully.