Erken uluslararasılaşmanın yolunu keşfetmek: Aşamalar boyunca zorluklar ve kabiliyetler
Unveiling the path of early internationalization: Challenges and capabilities across stages
- Tez No: 1009331
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT HIZIROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Erken uluslararasılaşma, firmaların kuruluşlarının hemen ardından yabancı pazarlara açılmalarının giderek yaygınlaşmasıyla birlikte literatürde sürekli ilgi gören bir araştırma alanı haline gelmiştir. Önceki çalışmalar, Küresel Doğan Şirketler ve Uluslararası Yeni Girişimler bağlamında hızlı giriş süreçlerini ve bu süreci mümkün kılan temel kabiliyetleri incelemiş olsa da, uluslararasılaşmanın farklı aşamalarında karşılaşılan zorlukların ve ihtiyaç duyulan kabiliyetlerin sistematik biçimde nasıl farklılaştığına sınırlı ölçüde odaklanılmıştır. Mevcut literatürün önemli bir kısmı giriş aşamasına yoğunlaşmakta ve zorluklar ile kabiliyetleri çoğu zaman birbirinden ayrı açıklayıcı alanlar olarak ele almaktadır. Bu çalışma, erken uluslararasılaşan firmaların aşama-temelli zorlukları nasıl deneyimlediklerini ve bu zorlukları gidermek için hangi örgütsel kabiliyetlere ihtiyaç duyduklarını incelemek amacıyla aşama-temelli ve süreç odaklı bir perspektif benimsemektedir. Arnavutluk'ta faaliyet gösteren erken uluslararasılaşan firmalara ilişkin çoklu örnek olay tasarımına dayanan araştırma, 12 kurucu ve üst düzey yönetici ile gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış mülakatlara ve ikincil veri kaynaklarına dayanmaktadır. Tematik analiz sonucunda, Kuruluş Öncesi ve Start-up, giriş, geçiş ve giriş sonrası aşamalar boyunca farklı baskın kısıt yapılarının ortaya çıktığı belirlenmiştir. Erken aşamalarda firmalar ağırlıklı olarak meşruiyet eksikliği ve insan sermayesi kısıtlarıyla karşılaşırken; giriş aşamasında operasyonel uygulama baskıları ve koordinasyon karmaşıklığı artmaktadır. Geçiş aşaması yönetişim gerilimleri ve örgütsel karmaşıklık ile karakterize edilirken, giriş sonrası aşama giderek makroekonomik oynaklık ve yapısal kırılganlık tarafından şekillenmektedir. Buna paralel olarak, her aşama belirli kabiliyet konfigürasyonlarını gerektirmektedir: Kuruluş Öncesi ve Start-up aşamasında meşruiyet inşa edici ve ilişkisel kabiliyetler; giriş aşamasında operasyonel koordinasyon kabiliyetleri; geçiş aşamasında yönetişim ve genişleme kabiliyetleri; giriş sonrası aşamada ise dayanıklılık odaklı kabiliyetler ön plana çıkmaktadır. Aşama-temelli zorluklar ile bu zorluklara karşı geliştirilen kabiliyet gereksinimlerini bütünleştiren bu çalışma, erken uluslararasılaşmaya daha kapsamlı ve süreç duyarlı bir anlayış sunmaktadır. Çalışma ayrıca geçiş ve giriş sonrası aşamaları sistematik biçimde inceleyerek ve küçük, gelişmekte olan bir ekonomi bağlamından ampirik kanıt sunarak mevcut literatüre katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Early internationalization has attracted sustained scholarly attention as firms increasingly expand into foreign markets shortly after founding. While prior research has examined rapid foreign market entry and the capabilities that enable it, limited attention has been given to how challenges and capability needs differ across the phases of internationalization. Existing studies largely focus on the entry phase and often examine challenges and capabilities separately rather than in relation to each other.This study examines how early internationalizing firms experience different challenges across the pre-founding and start-up, entry, transition, and post-entry phases, and how they develop organizational capabilities to address them. The research is based on a qualitative multiple-case study of twelve Albanian born global firms, drawing on semi-structured interviews with founders and top managers, supported by secondary data sources. The data were analyzed using thematic analysis. The findings show that each phase is characterized by distinct dominant challenges. The pre-founding and start-up phase is marked by legitimacy deficits and human capital constraints. The entry phase is shaped by operational execution pressures and coordination complexity. The transition phase involves governance strain and organizational scaling challenges. The post-entry phase is increasingly influenced by macroeconomic volatility and structural exposure. In response, firms develop different capability configurations across phases: legitimacy-building and relational capabilities in early stages, coordination and operational capabilities during entry, governance and scaling capabilities in transition, and resilience-oriented capabilities in post-entry stages. The study shows that sustained early internationalization depends on aligning capability development with the main challenges of each phase. By linking phase-specific challenges with corresponding capabilities, this study provides a clearer understanding of how early internationalization evolves over time and contributes empirical evidence from a small emerging economy context.