İşe yeni başlayan hemşirelerde pandemi odaklı uyumlandırma sürecinin ekip çalışması tutumu ve hemşire sonuçları üzerine etkisi
The effect of the pandemic-focused adaptation process on teamwork attitude and nursing outcomes in novice nurses
  1. Tez No: 1009419
  2. Yazar: EMRE YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEYDA SEREN İNTEPELER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma COVID-19 pandemisinde işe yeni başlayan hemşirelerde pandemi odaklı uyumlandırma sürecinin ekip çalışması tutumu ve hemşire sonuçlarına olan etkisini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma, yarı deneysel, ön test son test desenli bir çalışmadır. İzmir İli'ndeki bir üniversite hastanesinde, 2020 ve 2021 yıllarında iş başı yapmış hemşirelerle, Ekim 2020-Kasım 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmada 2020 yılında iş başı yapmış hemşireler kontrol grubunu, 2021 yılının ilk dört ayında iş başı yapmış hemşireler müdahale grubunu oluşturmuştur. Kontrol grubuna kurumun standart uyumlandırma programı, müdahale grubuna ise pandemi odaklı uyumlandırma programı uygulanmıştır. Uyumlandırma süreci başlamadan önce hemşirelerin ekip çalışması tutumu, iş doyumları ve meslekten ayrılma niyetlerine ilişkin veriler toplanmış, altıncı ayın sonunda ölçümler müdahale ve kontrol grubu için ayrı ayrı tekrarlanmıştır. Çalışmada veri toplama aracı olarak“Tanıtıcı Bilgiler ve Çalışma Özellikleri Formu”,“Ekip Çalışması Tutum Ölçeği (EÇTÖ)”kullanılmış, iş doyumu ve meslekten ayrılma niyetleri tek soruyla değerlendirilmiştir. Verilerin analizi tanımlayıcı analizler ve bağımsız gruplarda t-testi ile gerçekleştirilmiştir. İşe yeni başlayan hemşirelerin müdahale ve kontrol grubunun işe başlama ve altıncı ayın sonundaki ekip çalışması tutumları ve meslekten ayrılma niyetleri arasında anlamlı bir fark belirlenmemiştir. Her iki grup da iş doyumları yükseğe yakın olarak işe başlamış, altıncı ayın sonunda müdahale grubunda iş doyumu yükselirken kontrol grubunda anlamlı derecede düşmüştür. Pandemi sürecinde işe başlayan hemşirelerde müdahale ve kontrol grubu olarak uygulanan pandemi odaklı uyumlandırma süreci, hemşirelerin ekip çalışması tutumu ve meslekten ayrılma niyetini etkilememiş, müdahale grubuna uygulanan pandemi odaklı uyumlandırma programı ile iş doyumlarının artması sağlanmıştır. Çalışma bulguları, işe yeni başlayan hemşirelerin iş doyumlarının artırılması için pandemi odaklı uyumlandırma programı stratejilerinin etkili olduğunu, ekip çalışması tutumlarını artırma ve meslekten ayrılma niyetlerini azaltmak için kurumsal ve eğitimsel faktörlerden daha fazla etkili olabilecek başka değişkenlere odaklanmak gerektiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the effects of the pandemic-focused adaptation process on teamwork attitudes and nursing outcomes in novice nurses during the COVID-19 pandemic. The study is a quasi-experimental, pretest-posttest study. It was conducted between October 2020 and November 2022 at a university hospital in Izmir Province, with nurses who started working in 2020 and 2021. In the study, nurses who started working in 2020 constituted the control group, and nurses who started working in the first four months of 2021 constituted the intervention group. The institution's standard adaptation program was applied to the control group, and the pandemic-focused adaptation program was applied to the intervention group. Before the adaptation process began, data on the nurses' teamwork attitudes, job satisfaction, and intention to leave the profession were collected, and at the end of the sixth month, the measurements were repeated separately for the intervention and control groups. In the study,“Introductory Information and Work Characteristics Form”and“Teamwork Attitude Scale (T-TAQ)”were used as data collection tools, and job satisfaction and intention to leave the profession were evaluated with a single question. Data analysis was carried out with descriptive analyses and t-test in independent groups. No significant difference was determined between the teamwork attitudes and intention to leave the profession of the intervention and control groups of newly recruited nurses at the beginning of the job and at the end of the sixth month. Both groups started the job with their job satisfaction close to high, and at the end of the sixth month, job satisfaction increased in the intervention group, while it decreased significantly in the control group. The pandemic-focused adaptation process applied to the nurses who started working during the pandemic period as the intervention and control groups did not affect the teamwork attitudes and intention to leave the profession, and the pandemic-focused adaptation program applied to the intervention group increased their job satisfaction. The study findings showed that pandemic-focused adaptation program strategies were effective in increasing the job satisfaction of novice nurses, and that it is necessary to focus on other variables that may be more effective than institutional and educational factors in order to increase teamwork attitudes and reduce intentions to leave the profession.