Vücut geliştirme sporcularında bigoreksiya rahatsızlığının antropometrik ölçümler, beslenme düzeni ve antrenman programı ile ilişkisi
The relation between bigorexia disorder in bodybuilders and anthropometric measurements, dietary patterns, and training programs
- Tez No: 1009445
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUNUS EMRE GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Beslenme ve Diyetetik, Spor, Psychology, Nutrition and Dietetics, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Esenyurt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
Özet
Kas ve yağ oranının, fiziksel görünümün önemli olduğu vücut geliştirme sporcularında, kas dismorfik bozukluğu olarak da bilinen bigoreksiya görülebilmektedir. Bu çalışmanın amacı daha çok erkek vücut geliştirme sporcularında görülebilen bigoreksiyarahatsızlığının antropometrik ölçümler, beslenme düzeni ve antrenman programı üzerindeki olumlu veya olumsuz etkilerini belirlemek, bigoreksiya ile aralarında ilişki düzeylerini tespit etmektir.Bu araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışmaya 24,83±4,27 yıl yaş, 178,56±6,53 cm boy, 16,64±4,02 yağ oranında, 22,09±3,40 FFMI değeri olan, en az 2 yıldır vücut geliştirme sporu ile ilgilenen, bulk döneminde, MDDI puanı≥39 olan, İstanbul'da yaşayan 18 erkek birey dahil edilmiştir. Araştırma verileri Kişisel Bilgi Formu, YTT-40, MDDI, 24 saatlik Besin Tüketim Kaydı uygulanarak toplanmıştır. Araştırma dahilinde; vücut yağ yüzdesi, kas kütlesi ölçümleri, skinfold ile biceps, triceps, iliakkrest, supraspinale, abdominal ve calf ölçümleri alınmıştır. Sporcuların günlük protein tüketimi, kg başına tüketilen protein gramı (p<0,01), diyet yapma ve spor yapılan gün (p<0,05) ile MDDI arasında anlamlı ilişki bulunmuştur. Bigoreksiya ile diyet yapma, kg başına tüketilen protein gramı, spor yapılan gün sayısı arasında anlamlı bir ilişki görülmüştür. Bigoreksiya hakkında daha çok araştırmaya gerek duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Muscle and fat ratios can be observed in bodybuilding athletes, where physical appearance is important, as bigorexia, also known as muscle dysmorphic disorder. The aim of this study is to determine the positive or negative effects of bigorexia, which is more commonly seen in male body builders, on anthropometric measurements, diet, training programmes and to identify the level of correlation between bigorexia and these factors. A correlational survey model, one of the quantitative research methods, was used in this study. The study included 18 male individual saged 24.83±4.27 years, 178.56±6.53 cm tall, with a body fat percentage of 16.64±4.02, an FFMI value of 22.09±3.40, who had been involved in bodybuilding for at least 2 years, were in the bulking phase, MDDI score ≥39, and residing in Istanbul. Research data were collected using the Personal Information Form, YTT-40, MDDI, and 24-hour Food Consumption Record. Within the scope of the study, body fat percentage, muscle mass measurements, skinfold measurements of the biceps, triceps, iliac crest, supraspinatus, abdominal and calf were taken. A significant relationship was found between athletes' daily protein consumption, grams of protein consumedper kg (p<0.01), dieting, days of exercise (p<0.05) and MDDI. A significant relationship was found between bigorexia and dieting, grams of protein consumed per kg, and number of days of exercise. More research is needed on bigorexia.