Eskrim sporcularında yaralanma ile yaralanma kaygısı arasındaki ilişkinin incelenmesi
An examination of the relationship between injuries and injury-related anxiety among fencing athletes
  1. Tez No: 1009493
  2. Yazar: SELÇUK ŞEVKET ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSKENDER GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, eskrim sporcularında yaralanma ile yaralanma kaygısı düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli kapsamında yer alan ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini, Türkiye'de aktif olarak eskrim branşlarında (epe, flöre, kılıç) spor yapan lisanslı sporcular oluşturmaktadır. Örneklem grubunu ise farklı yaş, cinsiyet, branş ve öğrenim düzeylerinden seçilmiş toplam 140 sporcu oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak, katılımcıların demografik bilgilerini belirlemek amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu ve Sporda Yaralanma Kaygısı Ölçeği (SYKÖ) kullanılmıştır. Elde edilen veriler bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Kruskal Wallis-H testi ve Pearson korelasyon analizi ile değerlendirilmiştir. Analizler sonucunda, cinsiyet değişkenine göre“zayıf algılanma kaygısı”ve“yeniden yaralanma kaygısı”alt boyutlarında kadın sporcuların anlamlı düzeyde daha yüksek puan aldığı belirlenmiştir (p<0,05). Branş değişkenine göre“acı çekme kaygısı”alt boyutunda kılıç sporcularının epe sporcularına kıyasla daha yüksek puanlara sahip olduğu bulunmuştur (p<0,05). Öğrenim düzeyine göre ise yalnızca“yeniden yaralanma kaygısı”alt boyutunda lisans ve üzeri eğitim seviyesine sahip sporcuların daha yüksek puan aldığı saptanmıştır (p<0,05). Yaralanma bölgesi, spordan uzak kalma süresi, yaralanma sıklığı ve yaralanma türü değişkenlerinde anlamlı fark tespit edilmemiştir (p>0,05). Yaş değişkeni ile“yeteneğini kaybetme kaygısı”,“yeniden yaralanma kaygısı”ve toplam SYKÖ puanı arasında negatif yönde düşük düzeyde anlamlı ilişkiler bulunmuştur (p<0,05). Sonuç olarak, cinsiyet, branş, öğrenim düzeyi ve yaşın yaralanma kaygısı düzeyleri üzerinde belirli etkilerinin olduğu, ancak yaralanma özelliklerinin (bölge, sıklık, tür, uzak kalma süresi) bu düzeyler üzerinde anlamlı bir farklılık yaratmadığı görülmüştür. Bu bulgular, eskrim sporcularında yaralanma kaynaklı kaygının yönetilmesinde demografik ve branşa özgü faktörlerin dikkate alınması gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the relationship between sports injuries and injury anxiety levels in fencing athletes. A quantitative research method, specifically the relational survey model within the general survey design, was employed. The study population consisted of licensed fencing athletes (épée, foil, sabre) actively competing in Turkey. The sample comprised 140 athletes from different age groups, genders, fencing disciplines, and educational levels. Data were collected using a personal information form prepared by the researcher to determine participants' demographic characteristics and the Sport Injury Anxiety Scale (SYKÖ). The obtained data were analyzed through independent samples t-test, one-way ANOVA, Kruskal Wallis-H test, and Pearson correlation analysis. The results indicated that, based on gender, female athletes scored significantly higher in the“fear of being perceived as weak”and“fear of re-injury”subscales (p<0.05). Regarding the fencing discipline, sabre athletes had higher scores than épée athletes in the“fear of pain”subscale (p<0.05). Educational level comparisons revealed that athletes with undergraduate and higher education levels scored higher only in the“fear of re-injury”subscale (p<0.05). No significant differences were found in relation to injury location, time away from sport, injury frequency, or type of injury (p>0.05). A low but significant negative correlation was found between age and the“fear of losing ability,”“fear of re-injury,”and total SYKÖ scores (p<0.05). In conclusion, gender, fencing discipline, educational level, and age had certain effects on injury anxiety levels, whereas injury-related characteristics (location, frequency, type, and time away from sport) did not significantly influence these levels. These findings highlight the importance of considering demographic and discipline-specific factors in managing injury-related anxiety among fencing athletes.